Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle v Rudolfinu

27.2.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Ve středu 27. února 2019 se v pražském Rudolfinu poprvé představí s Českou filharmonií jeden z nejrespektovanějších dirigentů současnosti, šéfdirigent London Symphony Orchestra, Sir Simon Rattle. Při své debutové spolupráci s naším předním orchestrem provede díla Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera.
Na programu bude Dvořákova symfonická báseň Zlatý kolovrat a Píseň o zemi Gustava Mahlera, v níž sólové party provedou mezzosopranistka Magdalena Kožená a tenorista Simon O'Neill. Stejný program se uskuteční také ve čtvrtek 28. února a v pátek 1. března 2019.

Světově proslulá česká mezzosopranistka Magdalena Kožená se v Rudolfinu se svým manželem Simonem Rattlem představila před dvěma lety. Koncert byl součástí rezidence Kožené ve 120. koncertní sezoně České filharmonie. Simon Rattle tehdy účinkoval jako klavírista a v doprovodném tělese jako flétnista působil také švýcarský dirigent Kaspar Zehnder, který vedl Pražskou komorní filharmonii v roce 2009 při vystoupení Kožené v Národním divadle v Praze.

Operní pěvkyně Kožená, která loni 26. května oslavila 45. narozeniny, patří mezi nejžádanější mezzosopranistky současnosti. Těžiště jejího zájmu zpočátku tkvělo hlavně v barokní hudbě, později se posunulo směrem ke klasicismu či romantismu. Mezi slavné operní role Kožené patří například Orfeus v Gluckově opeře Orfeus a Euridyka či Dorabella z Mozartova Cosi fan tutte