Mahlerovu dirigentskou soutěž vyhrál Ital Giuseppe Mengoli

Dirigent, který byl donedávna asistentem Lorenza Viottiho u Nizozemské filharmonie, si jako výhru odnese 30 000 eur.

Dirigentská soutěž Gustava Mahlera se koná co tři roky v Bambergu, je určena mladým dirigentům do 35 let a pořádají ji Bamberští symfonikové. V roce 2004 ji založil tehdejší šéfdirigent německého orchestru Jonathan Nott a vítězem prvního ročníku nebyl nikdo jiný než Gustavo Dudamel. Patronkou soutěže je Marina Mahler, skladatelova vnučka.

Porotě předsedal šéfdirigent Bamberských symfoniků, český dirigent Jakub Hrůša. Letos porota vybírala z historicky nejvyššího počtu účastníků: přihlášku podalo celkem 350 dirigentů, z nichž bylo následně vybráno 16 finalistů. Povinný soutěžní repertoár obsahoval Mahlerovu Symfonii č.7, dále hudbu Josepha Haydna, Igora Stravinského, Albana Berga a novou objednávku od rakouského autora Bernda Richarda Deutsche.

První cenu a finanční odměnu ve výši 30 000 eur si letos odnesl Ital Giuseppe Mengoli. Druhé a třetí místo (a finanční ocenění 20 000 a 10 000 eur) si pak odnesli japonsko-americký dirigent Taichi Fukumura a Němec Georg Köhler. Americký dirigent Kevin Fitzgerald pak dostal zvláštní cenu za dirigování soudobé skladby, letos udílenou vůbec poprvé.

Mengoli byl asistentem Lorenza Viottiho u Nizozemské filharmonie a v Nizozemské národní opeře, letos se podílel na nastudování Bohémy ve francouzském divadle Theatre de Champs-Elysées. Původně je ovšem houslistou a v tomto oboru již také několik ocenění získal, u řady mládežnických i profesionálních orchestrů působil jako koncertní mistr.

"Je to skromná osobnost, což se projevuje pozoruhodným spojením laskavosti a vnitřní síly," řekl o Mengolim předseda poroty Jakub Hrůša. "Napříč jednotlivými koly soutěže předvedl naprosto přesvědčivý výkon, kombinaci perfektní znalosti partitury a mimořádného hudebního cítění. Má velkou schopnost inspirovat hudebníky i publikum a promlouvat hudebním jazykem přímo k jejich srdcím."

Jakožto absolutní vítěz pak Mengoli dirigoval závěrečný koncert, kde jako sólista vystoupil slavný barytonista Thomas Hampson. Videozáznam tohoto koncertu je dostupný na webu soutěže. V nadcházející sezóně ho s Bamberskými symfoniky čeká také nahrávání.

Foto: Giuseppe Mengoli (©Marian Lenhard)

Podcast