Martina Janková v Litni

20.8.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Písňovým recitálem jedné z našich nejzářivějších sopranistek Martiny Jankové dospěje do finále 7. ročník Festivalu Jarmily Novotné. Pěvkyně s průzračným sopránem vystoupí v neděli 9. září při slavnostním koncertu s názvem Písňové studánky Martiny Jankové v barokní budově Čechovny v areálu zámku Liteň. Podobně jako kdysi věhlasná Jarmila Novotná podporovala zpěvem svou vlast, navrátí se sopranistka žijící ve Švýcarsku do své domoviny, aby jí v moravské i janáčkovské lidové hudební poezií složila svou poctu. Její vystoupení bude současně symbolickou oslavou skladatele Leoše Janáčka, jehož 90. výročí úmrtí připadá právě na letošek. Po boku Martiny Jankové se rovněž představí žádaný klavírista Ivo Kahánek spolu s folklórním tělesem Ensemble FLAIR.

Příhodně pojmenovaný program odráží moravskou lidovou tvorbu, která je pro divu srdeční záležitostí a připomíná jí léta dětství: „Vyrůstala jsem jak v Orlové, tak v blízkosti Hukvald – ve Frýdlantě, kde jsem již jako čtyřletá vystoupila veřejně s cimbálovkou Kotkových, tradiční rodinou hudebníků a sběratelů lašských písní, ke kterým se sám Janáček vydal v roce 1906 pro písně do svých sbírek. Proto má velká afinita k moravským lidovým písním a mnou vypracovaný koncept „Janáčkovy studánky“. V Litni budeme presentovat jak původní formu Lašské lidové písně s cimbálem, tak i její kongeniální Janáčkovy úpravy s Ivo Kahánkem – velkým Janáčkovským specialistou, se kterým jsme tyto písně natočili pro Supraphon. Sama se cítím s Lašskem velmi spjata a je to region, který velmi miluji,“ odkrývá Martina Janková.

Martina Janková je významným hostem letošního Festivalu Jarmily Novotné, který na počest legendární operní divy a herečky posedmé pořádá nezisková organizace Zámek Liteň. Jméno Martiny Jankové pojí s organizací několikaletá spolupráce. Písňový repertoár si zvolila také před dvěma lety na koncertu s podtitulem Pocta Jarmile Novotné, který hostil prestižní festival Pražské jaro a na němž se Zámek Liteň, z.s. podílel.

„Její malý soprán je pro tuto hudbu jako stvořený, Janková z něj díky dobré technice dokáže vytěžit maximum, zpívá s velkým vkusem pro styl „ani folklór, ani opera“, takže všechny písně vyzařovaly prostou krásu a zemitost, ale i kultivovanost,“ napsala po návštěvě koncertu na Idnes.cz recenzentka Věra Drápelová.

7. ročník Festivalu Jarmily Novotné přivítá pěvkyni hned dvakrát. Nejprve s kolegyní Markétou Cukrovou povede v srpnu Interpretační kurzy v Litni 2018, které završí společným vystoupením na závěrečném koncertu a jen o několik týdnů později se v Písňových studánkách zaslouží o jeho slavnostní finále. 

Liteň 2018