MET in HD 2017/2018

16.2.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Metropolitní opera v New Yorku odhalila program v pořadí již dvanácté sezóny operních přenosů. Fanoušci The Met: Live in HD se mohou těšit na pět nových inscenací, včetně dvou premiér. Sezónu 7. října 2017 odstartuje nové nastudováníBellinihoikonické Normy, ve které vystoupífenomenální SondraRadvanovsky. Bulharská operní superstar SonjaJončeva zazáří v nejhranější Bohémě i v málo zařazované Luise Miller, kde spojí síly s nadčasovým pěvcem PlácidemDomingem. Český barytonista Adam Plachetka se blýskne v nové inscenaci Cosìfantutte. Živé přenosy z Met představí špičkové operní inscenace v HD kvalitě divákům ve dvou tisícovkách sálů v 71 zemích světa, a díky distribuční společnosti Aerofilms i návštěvníkům téměř třech desítek kin po celé České republice.

„Nová sezóna přenosů chystá jak tradičně oblíbené tituly, tak raritnější a podnětné kusy, abychom uspokojili operní nováčky i letité nadšence,“ popsal ředitel Metropolitní opery Peter Gelb. Met si podle jeho slov v přenosech hodlá rozšiřovat vlastní obzory i novými inscenacemi léty prověřených titulů.

Belliniho tragický opus rozsvítímocné obsazení, kterému dominuje duo SondraRadvanovsky a JoyceDiDonato. Režie se ujal ostřílený Sir David McVicar stojící i za další novinkovou inscenací v přenosové sezóně, PuccinihoToscou. Italský veristický klenot viděli diváci přenosů v opulentní režijní podobě Luca Bondyho už v roce 2013. V mileneckých rolích vystřídají Patricii Racette a Roberta Alagnuskvostní pěvci Kristine Opolais a Jonas Kaufmann. Představení bude dirigovat hudební ředitel Bostonského symfonického orchestru a manžel lotyšské divy, AndrisNelsons.

Nového zpracování se dočká také diváky milovaná Mozartova komediální opera Cosìfantutte (Takové jsou všechny),uvedená už v rámci přenosové sezóny 2014/15. Roli Despiny v ní tentokrát ztvární broadwayská hvězda KelliO’Hara, která se na prkna Met vrací po dvou letech od doby, kdy se představila v rozkošnické Veselé vdově. V roli Guglielma budeme moci obdivovat výkon českého pěvce Adama Plachetky, který se naposledy objevil v přenosu Dona Giovanniho a byl patronem přenosové sezóny 2016/17.

Opera z Mozartova pera zazní také hned v říjnu. Kouzelnou flétnu v režii oceňované divadelní režisérky Julie Taymor, jejíž zkrácená verze pro rodiny odstartovala živé přenosy v roce 2006, oddiriguje emeritní hudební ředitel James Levine. Podruhé se za dirigentský pult postaví v dubnovém přenosu Verdiho tragické opery Luisa Miller, která svede na jeviště hvězdný tým v sestavě Sonja Jončeva, Piotr Beczała PlácidoDomingo a DmitrijBeloselskij. Jončeva zazáří také v roli Mimì v nejhranější opeře repertoáru Met, PuccinihoBohémě.

Photo: Metropolitan Opera Technical Department