MET přerušila spolupráci s Jamesem Levinem

4.12.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Newyorská Metropolitní opera v neděli přerušila spolupráci se svým dlouholetým hudebním ředitelem, oceňovaným čtyřiasedmdesátiletým dirigentem Jamesem Levinem. Ten nyní čelí nařčením ze sexuálního zneužívání nezletilých chlapců. 

Nejznámější newyorská operní scéna uvedla, že spolupráci přerušila kvůli několika incidentům, jež se údajně staly v 60. až 80. letech minulého století. Týkají se tedy i doby, kdy již Levine dirigoval v Met. 

Newyorská Metropolitní opera prošetří obvinění, podle nichž její dlouholetý dirigent a hudební ředitel James Levine v 80. letech sexuálně zneužíval nezletilého chlapce. Levine je tak dalším mužem, který ve Spojených státech čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Aféru rozpoutal případ amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého ze znásilnění obvinilo několik žen. Informovala o tom dnes agentura AP. 

Čtyřiasedmdesátiletý James Levine patří k nejvýznamnějším světovým dirigentům. V letech 1986 až 2004 vykonával funkci uměleckého ředitele Metropolitní opery a do dubna 2016 byl jejím hudebním ředitelem. Poté s institucí nadále spolupracoval jako její emeritní hudební ředitel na programu rozvoje mladých talentů a příležitostně dirigoval některé operní inscenace včetně těch, jež se přenášely do světových kin. Vloni Levine odešel do důchodu. Dlouhodobě zápasí s Parkinsonovou nemocí a dalšími zdravotními problémy.