Mezinárodní varhanní festival 2020 začíná

Ve čtvrtek 6. srpna začíná jubilejní 25. ročník Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba na největších varhanách v České republice!

Letošní koncertní program proběhne v období od 6. 8. – 24. 9. 2020, vždy každý čtvrtek od 19 hodin. Svatojakubský nástroj rozezní ruce i nohy předních umělců z Francie, Polska, Ruska, Rakouska a samozřejmě nebude chybět zastoupení českých varhaníků. Jako první se představí vynikající David Cassan z Francie, který se stal vítězem několika prestižních mezinárodních varhanních soutěží. Vystoupí nejen jako přesvědčivý interpret, ale i originální improvizátor. 

„Posláním festivalu je představit špičkové světové varhanní umění v srdci Evropy – Praze, představit bohatost a barevnost velkých svatojakubských varhan, které zní vždy nově. Je to také příležitost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů s bohatou historií a opředenou řadou legend s nevšedním interiérem a proslulou akustikou,“ láká k návštěvě ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková. „Letošní ročník přivítá vskutku hvězdy varhanního nebe,“ dodává ředitelka festivalu. Na posledním koncertě vystoupí i Kühnův smíšený sbor a sólisté. 

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru. Jejich původ spadá do počátku 18. století. V roce 1705 je postavil mistr Abrahám Stark z Lokte. Varhany prošly několika rekonstrukcemi, poslední byla modernizace hracího stolu v roce 2011. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinášejí posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky. 

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji sítí  Ticketportal a Via Musica. Bližší informace o programu festivalu je k dispozici na http://www.auditeorganum.czwww.facebook.com/aomvf

Podcast