MHF Český Krumlov 2017

7.12.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Mezi 14. červencem a 5. srpnem nabídne Mezinárodní hudební festival Český Krumlov celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí špičkoví hudební umělci. Dominantou MHF ČK je tradičně jeho zahajovací operní galakoncert, který bude tentokrát patřit dokonce dvěma operním hvězdám – okouzlující sopranistce Angele Gheorghiu a sympatickému tenoristovi Ramónu Vargasovi. Doprovodí je PKF Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského.

Z velkých osobností klasické hudby se na 26. festivalovém ročníku představí například violoncellista Mischa Maisky, jež vyniká stylem legendárních virtuosů – velkým tónem a velkými gesty (spolu s ním vystoupí mladá čínská klavíristka Shiran Wang). Dále španělský klavírista Javier Perianes obdařený svěží virtuozitou a vřelostí úhozu, nebo Julian Rachlin, který patří nepochybně mezi současnou houslovou i violovou špičku, pro něhož je dokonalá technika zcela samozřejmá, a který navíc velký zájem vzbuzuje i jako dirigent.

Festival vzdá rovněž poctu několika umělcům, jejichž výročí si v roce 2017 připomínáme. 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctí Cappella Mariana koncertem z jeho tvorby, a hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. Vystoupí rovněž houslista Bohuslav Matoušek s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, dále peruánský kytarista Jesús Castro Balbi nebo sopranistka Marcela Cerno s Janoska Ensemble, také mnohá komorní a symfonická tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto, Smetanovo trio či soubor patřící k předním světovým interpretům středověké duchovní hudby Schola Gregoriana Pragensis, Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Manuela Hernández-Silvy, Jihočeská filharmonie pod taktovkou Jana Talicha nebo Severočeská filharmonie Teplice. V podání renomovaných sólistů - Aga Mikolaj, Dana Beth Miller, Zach Borichevsky a Oleg Tsibulko, Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů a dirigenta Stanislava Vavřínka zazní Verdiho Messa da Requiem, dílo, jehož každé provedení je vždy svátkem a zároveň hlubokým obohacením.