MHF Lípa Musica 2020

19.5.2020 / Zprávy / Marek Šulc
19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 12. září do 28. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 4. a 5. listopadu v České Lípě. Festival letos nabízí řadu 20 koncertů a doprovodných programů na 11 místech Libereckého a Ústeckého kraje. 

V reakci na aktuální situaci kolem pandemie Covid-19 a přijatá bezpečnostní opatření se letošní ročník uskuteční bez přítomnosti zahraničních umělců a nenabídne koncerty v Sasku. Tato skutečnost se promítá i do změny programu již dříve avizovaného zahajovacího koncertu a současně Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční 12. září v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Místo původně plánovaného vystoupení mezinárodního souboru L’Arpeggiata bude na programu provedení Händelova oratoria Mesiáš v podání Collegia 1704 a kvarteta předních českých pěvců.  

„Skutečnost, že se musíme letos vzdát mezinárodního rozměru festivalu, nás velmi mrzí, protože právě tento ročník byl připravován v podobě z kategorie snů a jako pořadatelé jsme se velmi těšili z toho, že se podařilo zajistit tak významné umělce. S lítostí jsme také zrušili plánované koncerty v Německu, protože nám to bezpečnostní situace neumožňuje. Přijali jsme tento stav jako výzvu a předělali festivalovou dramaturgii tak, aby dávala smysl a respektovala všechna omezení, která nám tato doba přinesla. Přesto jsem velmi hrdý na pestrost a unikátnost programu, který představí vysokou uměleckou úroveň české kultury v celé své kráse,“ upřesňuje Martin Prokeš, ředitel festivalu.  

Uměleckým garantem festivalu i v letošním roce zůstává renomovaný houslista a t.č. koncertní mistr a partner České filharmonie Josef Špaček, který pro letošní program připravil několik projektů, v nichž se sám představí v roli sólisty, komorního hráče i premiérově dirigenta.


Při přípravě letošní dramaturgie jsme se s ohledem na bezprecedentní situaci kolem pandemie Covid-19 rozhodli pro spolupráci s festivalem Concetus Moraviae a Svatováclavským hudebním festivalem s cílem společné podpory české hudební scény a české kultury pod značkou „Spojeni hudbou“. Výsledkem této inciativy bude společné sdílení několika programů.


 „Jako unikátní vnímám projekt, který vzniká přímo na zakázku našeho festivalu a bude českou premiérou. Je jím provedení Haydnova kvartetu Sedm posledních slov Vykupitele na kříži ve verzi pro kvarteto a ženský hlas v podání Zemlinsky Quartet a mezzosopranistky Markéty Cukrové,“ doplňuje Martin Prokeš a pokračuje: „Zcela svébytné a dramaturgicky unikátní budou projekty Ivy Bittové, která v české premiéře uvede svou skladbu „Nezabudka“, či autorský večer pianistky a zpěvačky Beaty Hlavenkové, která představí svůj oceňovaný projekt „Sně“, těším se na Originální pražský synkopický orchestr, který vdechne život prvorepublikovému kinu v Kamenickém Šenově, strhující projekt varhanice a zpěvačky, která si říká uměleckým jménem Katta a která přiveze do nového festivalového místa v Heřmanicích v Podještědí vlastní unikátní varhany. Letošní přehlídku pak zakončí dlouho očekávaný projekt filmové hudby v podání Pardubické komorní filharmonie pod vedením nadaného a všestranného umělce, dirigenta, pianisty, skladatele Jana Kučery.“