Mozart a Salieri na Pražských klarinetových dnech

18.6.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Pražské klarinetové dny budou v letošním roce ve znamení zapomenutých děl Mozarta a Salieriho, světových interpretů i začínajících umělců. Festival, který v úvodu léta od 1. do 4. července zpestří koncertní nabídku Prahy, představí téměř čtyřicet hudebníků z různých koutů světa v dílech českých i světových skladatelů.

Vrcholem letošního ročníku Pražských klarinetových dnů bude znovuuvedení 200 let zapomenutých děl Mozarta a Salieriho v podání Clarimonia Ensemble z německého Bamberku a Irvina Venyše. Jochen Seggelke a Bernhard Kösling z Clarimonia Ensemble nalezli v Českém muzeu hudby v archivu rodiny Clam-Gallasů skladby pro dechové nástroje, většinou v netradičním obsazení s basetovými rohy. Po několika měsících práce s nalezenými materiály se tak dočkáme obnovené premiéry skladeb Mozarta a Salieriho, na repliky původních nástrojů a přímo v Clam-Gallasově paláci, tedy místě, kde práce vznikly a pravděpodobně byly i interpretovány. Clam-Gallasův byl zároveň jedním z míst, kde se scházeli Svobodní zednáři, k nimž oba skladatelé ve své době patřili. 

Na Pražské klarinetové dny pak bezprostředně navazuje 18. Mezinárodní klarinetový festival v Žirovnici, kde budou v romantickém prostředí žirovnického zámku a Kaple sv. Máří Magdalény pokračují jak mistrovské kurzy, tak koncerty.