Mp3 a jejich 20. narozeniny

13.7.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Velká část uživatelů ani netuší, že oficiální název této technologie, která vznikla na přelomu 80. a 90. let v Německu, zní MPEG-2 Audio Layer 3. Přípona .mp3 byla souborům s komprimovanou muzikou přisouzena před 20 lety, 14. července 1995. 

Za duchovního otce formátu mp3 bývá označován německý elektrotechnik a matematik Karlheinz Brandenburg. Počítačovému zpracování zvuku se věnoval už od počátku 80. let coby postgraduální student univerzity v bavorském Erlangenu. Později ve svých výzkumech pokračoval ve Fraunhoferově institutu integrovaných obvodů, který se v roce 1987 se zapojil do evropského projektu s cílem vyvinout technické standarty pro digitální rozhlasové vysílání. 

Převod do formátu mp3 umožňuje zmenšit velikost hudebního souboru zhruba na desetinu jeho původní hodnoty při zachování přijatelné kvality zvuku. Ve své původní a dodnes zdaleka nejrozšířenější verzi jde o takzvanou ztrátovou komprimační metodou. To znamená, že v zájmu snížení datového objemu je část informací z původní nahrávky odstraněna. Obětí tohoto "osekávání" bývají frekvence blízké mezním hranicím lidského sluchu. Existuje ale i jiné, sofistikovanější postupy, s jejichž pomocí lze posluchače ošálit.