Musica Orbis 2019

10.7.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Mezinárodní hudební cyklus Musica Orbis pokračuje v červenci dvěma koncerty orchestrů mladých. Na prvním se představí Slovenský mládežnický orchestr se špičkovými sólisty a pozoruhodnou dramaturgií. Tři dny poté na stejném místě, v kostele sv. Šimona a Judy, vystoupí orchestr nejlepších mladých hráčů z Londýna - London Schools Symphony Orchestra.

Slovenský mládežnický orchestr byl založen teprve před dvěma lety a tvoří ho studenti konzervatoří a hudebních Akademií z celého Slovenska. V Praze se představí 26. 7. v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy pod vedením australského dirigenta Benjamina Bayla, který je renomovanou osobností zejména ve světě barokní hudby.

Orchestr uvede mimo jiné díla současných českých a slovenských autorů, koncert je tak i dozvukem oslav 100. výročí založení Československa. Zazní známé Clarinettino pro klarinet a smyčcový orchestr českého autora Ondřeje Kukala, ve kterém se jako sólista představí Martin Adámek. Ten od roku 2016 působí jako sólista prestižního světového souboru Ensemble Intercontemporain v Paříži. Slovenskou současnou hudbu bude zastupovat Koncert pro klavír a orchestr Ľubicy Čekovské. Tato pozoruhodná mladá skladatelka má na svém kontě řadu mezinárodních ocenění, je zastupována nakladatelstvím Bärenreiter a v současné době pracuje například na zakázce pro prestižní operní festival v Bregenz. V sólovém partu jejího klavírního koncertu se představí slovenský klavírista a improvizátor Miki Skuta. Jeho kariéra přinesla řadu mezinárodních úspěchů, například nejvyšší hodnocení časopisu BBC Music Magazine za nahrávku Goldberg Variations (Hevhetia, 2004).

Poslední červencový koncert cyklu Musica Orbis pak bude patřit London Schools Symphony Orchestra z Británie, kteří se představí 29. 7. 2019 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy. S tímto oceňovaným orchestrem mladých, který se může pochlubit více než šedesátiletou tradicí, hostovali přední světoví dirigenti jako Sir Simon Rattle, Sir Charles Mackerras nebo Sir Colin Davis. V Praze provede orchestr pod vedením uměleckého ředitele a dirigenta Petera Ashe například koncert pro housle a orchestr Samuela Barbera. Sólového partu se ujme Thomas Bowes, který byl členem předních těles jako je London Philharmonic, Academy of St. Martin in the Fields, vedl London Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra a řadu dalších. V současné době se věnuje zejména sólové dráze a hraje na housle od Nicola Amatiho z roku 1659.

Koncertní cyklus Musica Orbis se i letos koná pod záštitou hl. m. Prahy. Koncerty probíhají od března do září. Cyklus kromě vysoké interpretační úrovně a nadšení mladých hudebníků z celého světa připomíná dnes stále důležitější myšlenku dialogu mezi národy a kulturami prostřednictvím umění.

Koncertní agentura The Prague Concert Company představuje posluchačům zahraniční amatérské hudební soubory již 25 let a ty nejzajímavější z nich soustředila pod křídla koncertního cyklu Musica Orbis. Společným jmenovatelem všech koncertů cyklu je i přes mladý věk interpretů vysoká hráčská úroveň, nadšení z hudby a zajímavá dramaturgie. Začátkem léta 2019 se pod značkou Musica Orbis představí také nový mezinárodní festival pěveckých sborů „Musica Orbis Prague Choir Festival“.