Myung-Whun Chung & Filarmonica della Scala

29.3.2016 / Zprávy / Martina Klausová

Slavný dirigent Myung-Whun Chung, světově proslulý orchestr Filarmonica della Scala, Mozart a Mahler – to je atraktivní koncertní menu, které si rozhodně nesmíte nechat ujít! Mozartovu snad nejslavnější Symfonii č. 40 g moll, KV 550 a Mahlerovu neméně pozoruhodnou Symfonii č. 5 s fascinujícím Adagiettem zná asi každý, ale jistě bude lákavé si obě symfonická chef d’oeuvres poslechnout právě v této interpretaci.

Slavný jihokorejský dirigent Myung-Whun Chung dirigoval prakticky všechny světové orchestry, blízko má i ke světu opery, vystupoval v newyorské Metropolitní opeře, Pařížské národní opeře, Vídeňské státní opeře, drážďanské Semperově opeře… Netají se hlubokou láskou k Itálii, která jej přivedla k intenzivní spolupráci s touto zemí, mj. v roli hlavního hostujícího dirigenta v Teatro Comunale ve Florencii (1987–1992) či šéfdirigenta orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia (1997–2005), pravidelně hostuje v benátském Teatro La Fenice a samozřejmě také – jako samotnými Italy vysoce ceněný verdiovský dirigent – v milánské La Scale.
Od roku 2006 je hudebním ředitelem Soulské filharmonie, s níž hostoval 4. 6. 2010 v pražském Rudolfinu. Do Prahy se vrátil v únoru 2011, aby před společným turné po Japonsku řídil dva koncerty České filharmonie. Také orchestr Filarmonica della Scala jsme měli již možnost poznat,  poprvé u nás vystoupil pod taktovkou Daniela Hardinga v září 2011 na festivalu Dvořákova Praha. S Filarmonicou della Scala spojuje Myung-Whun Chunga, nositele francouzské Čestné legie, také velmi hluboký vztah k humanitární a charitativní činnosti. Orchestr má dlouholeté kontakty s milánskými charitativními institucemi, pro které organizuje veřejné zkoušky a mimořádné koncerty. Rovněž slavný dirigent dává značnou část své energie do humanitárních a ekologických projektů; v roce 1994 zahájil ve své rodné zemi hudební a ekologické projekty pro mládež a pořádá každoročně koncerty na pomoc lidem. V roce 1995 ho UNESCO jmenovalo „mužem roku“ a Korejská tisková asociace „nejvýznamnější osobností“. V roce 1996 mu korejská vláda udělila nejvyšší vládní vyznamenání „Kumkuan“. Je čestným kulturním vyslancem Jižní Koreje a v roce 2008 se stal prvním dirigentem, který byl jmenován fondem UNICEF „vyslancem dobré vůle“. Pražské setkání s proslulým dirigentem Myung-Whun Chungem a italským orchestrem Filarmonica della Scala bude jistě mimořádným uměleckým zážitkem.

15. 4. 2016, 19:30
Smetanova síň Obecního domu, Praha
Filarmonica della Scala, Myung-Whun Chung

Koncert pořádá Nachtigall Artists.

ChungChungChung