NG získala obraz Josefa Šímy

27.4.2015 / Zprávy / Martina Klausová

Za 4,45 milionu korun se na nedělní aukci v Praze prodal Portrét Marguerite Neveux od Josefa Šímy.Pro Národní galerii v Praze tento obraz získalo ministerstvo kultury, které za dílo i s aukční přirážkou zaplatí zhruba 5,3 milionu korun. Řekl to Vladimír Lekeš ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která aukci v pražském Mánesu pořádala.

Na částce půl milionu korun v neděli startovala fotofrafieFrantiška Drtikola nazvaná The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928. Snímek srovnatelný s vrcholnými autorovými díly draženými za vysoké částky v zahraničí se nakonec prodal za 1,85 milionu korun. "Je to rekordní částka zaplacená za fotografii v České republice," uvedl Lekeš.

Nejvyšší cenou za fotografii Františka Drtikola zaplacenou v tuzemské aukci dosud bylo 420 tisíc korun, za niž se loni vydražil jeho ženský portrét z poloviny 20. let. Nedělní cena je tak novým českým autorským rekordem a současně dosud nejvyšší cenou zaplacenou na aukci v Česku za fotografii.

Na zahraničních aukcích se nejdražší fotografie Drtikola, Josefa Sudka či Jaromíra Funkeho prodávají za miliony korun. Na světovém trhu byla tato fotografie (jiná zvětšenina) naposled dražena před 13 lety - na aukci v New Yorku se tehdy prodala za 2,4 milionu korun.