Nominace na operního Oscara pro Českou filharmonii

16.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Šanci vyhrát prestižní cenu operního světa The International Opera Awards 2015 má Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka s koncertním provedením opery Bohuslava Martinů „Čím lidé žijí“, a to v kategorii znovuobjevených děl. Slavnostní vyhlášení prestižních cen proběhne 26. dubna v Londýně.

"Nominací jsem překvapen,“ řekl šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. „Neměl jsem tušení, že se mezinárodní komise o našem počinu dozvěděla. S napětím budu očekávat, zda se nám podaří dosáhnout na ocenění, ale už samotný fakt, že jsme byli vybráni mezi nejlepší projekty roku 2014, nám v České filharmonii udělal velkou radost.“

Porota složená z předních hudebních odborníků a publicistů uděluje ceny celkem ve dvacítce kategorií a nositeli ocenění z minulých let jsou takové hvězdy jako je Diana Damrau, Jonas Kaufman, Kirill Petrenko nebo Joseph Calleja. Mezi patrony těchto cen patří Plácido Domingo nebo Mirella Freni.

Českou premiéru koncertního provedení jednoaktovky Bohuslava Martinů „Čím lidé žijí“ z roku 1952 uvedla Česká filharmonie v prosinci 2014 a pořídila přitom zároveň její historicky první nahrávku.


Foto: Petra Hajská