Nová operní sezóna v Národním divadle

1.7.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Pestrost zůstává hlavním kritériem pro výběr premiérových operních titulů Národního divadla i v sezoně 2016/17. Na čtyřech pražských scénách uvede osmatřicet operních inscenací, dvě koncertní provedení oper, další dvě na zájezdu v Japonsku, a z toho bude deset premiér: Noemova potopa, Chytračka/Měsíc, Tři příběhy, Tosca, Poprask v opeře, Faustovo prokletí, Žádný člověk, Krakatit, Lohengrin a Orfeus v podsvětí. Svým divákům nabídne i devět koncertů. 

K zajímavostem sezóny patří bezpochyby fakt, že slavný polský tenorista Piotr Beczała se představí jako Princ v Dvořákově Rusalce a český tenorista se světovým renomé Pavel Černoch zazpívá v Berliozově Faustově prokletí.

Na objednávku Národního divadla připravuje český skladatel Jiří Kadeřábek operu Žádný člověk podle skutečných událostí o okolnostech jepičího života pomníku Josifa V. Stalina nad Prahou. Jiří Kadeřábek, jehož hudba je známa v zahraničí například i díky BBC Symphony Orchestra, má s operou již několik zkušeností (Malý princ, Kafkovy ženy). Opera Žádný člověk však bude i s ohledem na „monumentalitu“ námětu jeho zatím největší prací pro divadelní jeviště. Pro režii oslovilo Národní divadlo dramatičku a režisérku Katharinu Schmitt, jejíž práci dobře znají diváci progresivních pražských scén – někdejšího Divadla Komedie a současného Studia Hrdinů. Opera Žádný člověk zazní poprvé na konci března 2017 na Nové scéně.  

K jubileu tenoristy Štefana Margity, který je nejenom díky janáčkovskému a wagnerovskému repertoáru vyhledávaným hostem světových operních scén, přijdou do Národního divadla poblahopřát Eva-Maria Westbroek, Simona Houda-Šaturová nebo Dagmar Pecková. Galakoncert 13. listopadu 2016 pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry zaznamená a posléze odvysílá Česká televize.

Tradiční Mozartovy narozeniny představí 27. ledna 2017 vítězku mezinárodní soutěže Concertino Praga, teprve šestnáctiletou houslistku Isabellu D'Eloize Perron. Její nadání ocenily rovněž poroty soutěží v Kanadě nebo Spojených státech. Orchestr Národního divadla bude dirigovat Rakušan Pierre Pichler.

Photo: Johannes Ifkovits