Nová operní sezona v ND nabídne devět premiér

1.7.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Devět premiér připravuje v  sezoně 2015/2016 Opera Národního divadla a Státní opera. Ve srovnání s právě končící sezonou akcentující operní dramata nabídne o něco více radosti a elánu. Poprvé dostanou prostor pro tvorbu na pražských operních jevištích evropské osobnosti – Keith Warner, nebo Enikő Eszenyi ale také domácí režiséři Dominik Beneš či Michal Dočekal.

V nadcházející sezoně uvedeme na čtyřech scénách celkem 45 operních inscenací, čímž pokračujeme v široké dramaturgii, v přitažlivém režijním pojetí a ve vysoce hodnotné hudební kvalitě. Každé z vybraných děl má silné poselství ve svém tématu a schopnost oslovit dnešního diváka – od dětí, studentů, rodin, diváků v aktivním věku až po dříve narozené publikum. Tvůrčí týmy připravovaných inscenací jsme vybrali s důrazem na vyváženost mezi perspektivními domácími umělci a osobnostmi evropského divadla a opery. Pokud jsme loni zaznamenali velmi pozitivní ohlasy na Salome v osobité režii Mariusze Trelińského, chceme v této ambici pokračovat s Keithem Warnerem a jeho Elektrou,“ říká ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová.

Jedním z podstatných rysů nastávající operní sezony bude důraz na vokální a orchestrální koncerty. Kromě již tradičních lednových Mozartových narozenin a adventních koncertů s Kühnovým dětským sborem to bude Koncert k zahájení sezony 2015/2016 dne 8. září 2015 v Národním divadle. Umělecký ředitel a dirigent Petr Kofroň vybral z hudebního archivu několik odložených, a přeci hodnotných či efektních orchestrálních děl. K  50. výročí založení Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech připravuje Národní divadlo koncert pod taktovkou Libora Peška dne 8. listopadu 2015. Na slavnostním koncertu vystoupí laureáti renomované karlovarské soutěže René Pape, Adam Plachetka, Roman Janál, Kateřina Kněžíková, Joo-Anne Bitter nebo Nicholas Davis.