Nová sestava Pavel Haas Quartet

2.5.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Pavel Haas Quartet se po roce vrací do pražského kulturního centra La Fabrika, kde vystoupí 4. května 2018 od 19:30 hodin v prostoru Slévárny. 

Program koncertu je tentokrát sestaven výhradně z děl Dmitrije Šostakoviče, zazní Smyčcové kvartety č. 7 fis moll, č. 8 c moll a č. 2 A dur. Peter Jarůšek k dramaturgii koncertu uvádí: „Šostakovičovo dílo je běžnou součástí našeho repertoáru, ale skutečnost, že jsme celý program sestavili výhradně z děl tohoto skladatele, je příslibem silného uměleckého zážitku nejen pro publikum, ale i pro nás samotné. Šostakovič vytvořil tyto skladby ve tvrdé komunistické době v Sovětském svazu, ale i navzdory temnotě a krutosti režimu, ve které vznikaly, je z nich cítit naděje. A i tu bychom chtěli posluchačům skrze tuto silnou osobní výpověď předat, protože je to v dnešní době stále aktuální téma.“ 

Koncert je zároveň prvním oficiálním vystoupením v nové sestavě, na pozici violy se poprvé představí nový člen kvarteta Jiří Kabát. Vstupenky jsou k dostání v pokladně centra La Fabrika nebo na www.lafabrika.cz.

Po vystoupení v La Fabrice následují koncerty v Londýně a Liverpoolu, na festivalu v německém Schwetzingen a 3 koncerty v rámci koncertní řady v kulturně-historickém centru Kartause Ittingen ve Švýcarsku. V červnu pak soubor odlétá na asijské turné, v rámci něhož opakovaně navštíví Jižní Koreu (recitál ve slavném Seoul LG Arts Centre) a poprvé Čínu (Peking) a Taiwan (Taipei a Taichung). Letošní koncertní sezonu zakončí 17. června vystoupením na mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl, kde zazní Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ a Dvořákův Smyčcový kvartet č. 14 As dur.

Obsazení Pavel Haas Quartet: Veronika Jarůšková (1. housle), Marek Zwiebel (2. housle), Jiří Kabát (viola), Peter Jarůšek (violoncello). Soubor exkluzivně nahrává pro vydavatelství Supraphon.

Foto: Marco Borggreve

Pavel Haas quartet

Pavel Haas quartet