Nová sezóna FOK

21.4.2015 / Zprávy / Marek Šulc

„STÁLE JE CO OBJEVOVAT! prohlásil Pietari Inkinen, vycházející hvězda světových pódií a nastupující šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s takovým zaujetím, až jsme ten stručný výrok povýšili na motto 81. koncertní sezóny,“ píše ředitel FOK Daniel Sobotka v úvodu programového katalogu.

„Jednaosmdesátá sezóna je oslavou lidského hlasu. Vždyť vedle José Cury do Smetanovy síně vstoupí Dagmar Pecková, Štefan Margita, Simona Houda-Šaturová, Felix Rumpf, Veronika Džioeva, Dasha, Marie Fajtová či Zdeněk Plech. Ti všichni spolu s Pražskými symfoniky budou sdílet krásu hudby objevené i dosud neobjevené…,“ upozorňuje dramaturg FOK Martin Rudovský.

V 81. sezóně naváže FOK také na to nejlepší z narozeninové sezóny a začne hned na konci srpna zopakováním úspěšného koncertu ve Valdštejnské zahradě. Během sezóny se vrátí na pódia také sólisté Narozeninového koncertu Pavel Šporcl, Dagmar Pecková a Jiří Bárta. Hlavním hostujícím dirigentem zůstává Jac van Steen.

Pietari Inkinena čeká s Pražskými symfoniky 12 koncertů. V Praze bude dirigovat český, světový a finský repertoár, vystoupí s předními českými i zahraničními sólisty. „Kombinace světového repertoáru a finské hudby je pro Pietari Inkinena typická. Pro naše potřeby jsme doplnili i kombinaci s českým repertoárem a zakomponovali angažmá domácích i zahraničních sólistů. Ta volba není vůbec náhodná – domácí jsou podstatní pro zasvěcení do českého kontextu, zahraniční jsou často lidé osobně Pietari Inkinenovi blízcí,“ vysvětluje Daniel Sobotka.

José Cura se v této roli představí nejen jako pěvec v netradičním repertoáru, ale také jako dirigent a skladatel, povede také mistrovský kurz pro pěvce a dirigenty. „José Cura už miláčkem pražského publika je. Vrací se sem opakovaně a rád, Praha je jeho srdeční záležitostí. Jeho vystoupení jste nepochybně již zažili. Přesto José Curu neznáte. Šíře jeho uměleckého záběru a jeho atraktivita pro publikum byla objevem pro nás samotné,“ připomíná ředitel FOK.

„Uběhlo už dvanáct let od chvíle, kdy jsem naposledy vystoupil se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni. Stále si ale pamatuji výjimečné kvality orchestru. A když říkám kvality nemám na mysli jenom technickou způsobilost, která je neodmyslitelná od každého špičkového orchestru, ale lidský postoj, který je tak vzácný. Po dvanácti letech tedy hrdě přijímám titul Rezidenční umělec Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK,“ vyznal se José Cura.