Nové varhany v pražské katedrále

25.4.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Nové varhany pro svatovítskou katedrálu postaví španělská firma Gerharda Grenzinga. Zhotovila už 138 nových varhan, mimo jiné i nástroj do bruselské či madridské katedrály, uskutečnila přes 90 rekonstrukcí či restaurování historických nástrojů. Nástroj pro Prahu bude inspirován francouzskými vlivy a umožní kromě klasické hudby hrát také současné varhanní skladby. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019. Smlouvu se zástupci firmy v katedrále podepsal kardinál Dominik Duka.

Vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících, který bude odpovídat svou reprezentativností prostoru katedrály. Nejmenší píšťala bude měřit sedm milimetrů, nejdelší přesáhne délku sedmi metrů, celkem jich bude 5000. První píšťalu dnes symbolicky Grenzing předal Dukovi. Už dnes je spočítáno, že celý nástroj do Prahy pojede osmi kamiony, jeho celková hmotnost přesáhne 20 tun. 

"Je naším přáním, aby varhany navázaly na tradici českých nástrojů a tuto tradici dále obohatily o znalosti a zkušenosti z jiných zemí. Stavba velkých varhan ve svatovítském chrámu znamená pro nás jedinečnou výzvu," uvedl dnes Grenzing. Dodal, že každý jazyk jinak zní, bude prý poslouchat češtin a pokusí se její zvuk a melodii do varhan promítnout.

V době stého výročí vzniku Československé republiky, k němuž původně úvaha o nových varhanách směřovala, budou už z části stát v barcelonské dílně. Do ČR se povezou v srpnu 2019, dva měsíce se budou instalovat, katedrála tedy bude mít omezený provoz. Další měsíc až měsíc a půl bude katedrála úplně uzavřená kvůli ozvučení nástroje, řekl novinářům organolog a člen výběrové komise Pavel Svoboda.

Peníze mají být podle plánů Nadačního fondu Svatovítské varhany shromážděny v národní sbírce, dnes je v ní třetina potřebných peněz. Samotné varhany budou stát 69,1 milionu korun - za ně budou postaveny a umístěny v chrámu. Další náklady tvoří statické zajištění kůru či elektroinstalace.