Nový koncertní mistr ČF

Od září usedne na židli koncertního mistra České filharmonie vedle Jana Mráčka a Jiřího Vodičky současný koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer. Loni na podzim úspěšně vykonal konkurz a na pozici tzv. čekatele orchestru nahradí Olgu Šroubkovou, které orchestr po roční zkušební době neodhlasoval definitivu. Josef Špaček bude s Českou filharmonií nadále spolupracovat jako hostující koncertní mistr a umělecký partner orchestru.

„Jan Fišer je vynikající houslista, a proto jsem rád, že doplní tým našich skvělých koncertních mistrů. Zároveň věřím, že s Janem Mráčkem a Jiřím Vodičkou bude dobře spolupracovat a najde společnou řeč i s celým orchestrem. Pokud se nic nezmění a koronavirus se na podzim nevrátí, usedne Jan Fišer poprvé na první židli 14. září na koncertě Dvořákovy Prahy pod taktovkou našeho hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši,“ říká Robert Hanč, generální manažer České filharmonie zodpovědný za koncertní činnost.

Jan Fišer, který patří mezi přední mladé české houslisty, uspěl v mnoha soutěžích. Vedle činnosti koncertního mistra spolupracuje s řadou orchestrů jako sólový hráč, představil se také na zahraničních festivalech ve Švýcarsku, ve Španělsku či USA. Intenzivně se věnuje i komorní hře. Spolu s klavíristou Ivo Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem tvoří Dvořákovo trio, které se řadí mezi nejlepší české komorní soubory. Je jedním z mentorů akademie MenArt a pravidelně působí i na hudebních kurzech. Své první houslové kroky začínal pod vedením Hany Metelkové, později studoval na Pražské konzervatoři u prof. Jaroslava Foltýna. V roce 2003 absolvoval ve třídě koncertního mistra Pittsburgh Symphony Orchestra Andrése J. Cárdenese na Carnegie Mellon University – School of Music v USA. 

„Na spolupráci s Českou filharmonií se velice těším a je pro mě obrovská čest být součástí »první dámy« naší hudební scény. Je to však také závazek, přihlédneme-li k historii i současnosti orchestru, který je nanejvýš motivující. Také věřím, že se plně zúročí mých 17 let strávených na stejném postu v PKF – Prague Philharmonia,“ uvádí Jan Fišer.

Podcast