Nový kulturní prostor Jatka 78

6.11.2014 / Zprávy / Marek Šulc

Kulturní svatostánek Jatka 78 ve středu zahájil v pražské Holešovické tržnici dvouměsíční zkušební provoz. Vystoupení stovky performerů, novocirkusových umělců, herců a muzikantů zarámovalo divadelní Mši za duše. Smyslem "obřadu" bylo "rozloučit se s rozzlobenými dušemi prasátek a všech zvířat, která tu byla poražena za desetiletí provozu", vysvětlil Ondřej Cihlář z divadelního sdružení Vosto5, které mělo přípravu představení na starost. V roli prasátka pak vystoupil osobně iniciátor projektu, herec, choreograf a režisér Rostislav Novák, principál souboru Cirk La Putyka. "Byl obětován, aby navázal na další budoucnost těch prostor," dodal Cihlář.

Haly číslo 7 a 8, kde centrum pro nové umění vzniká, totiž sloužily téměř sto let – až do roku 1983 – jako jatka a v místech dnešního hlavního divadelního sálu měla být ta nejdrsnější část provozu. Někdejší jateční hala teď spíš než výrobnu masa připomíná obří chrámovou loď. Prostor bezplatně na pět let zapůjčil pražský magistrát.

První dojem je monumentální a navzdory své krvavé minulosti mají hlavní sál, přilehlý zkušební i tréninkový prostor nesporné divadelní charisma. Unikátní však není jen prostor, ale i způsob, jakým se postupně rodí. Je hoden minimálně stejné pozornosti jako jeho program.