Nultý bod 2019

15.7.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Začíná 11. ročník mezinárodního festivalu Nultý bod, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů. 

V pondělí 15. července jej zahájí kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel se svým zbrusu novým představením. Držitelka Stříbrného lva (neboli Velké ceny poroty) z benátského Biennale nabídne v představení CUTLASS SPRING nečekaný pohled na osvobození vlastního těla. Druhým výrazným jménem letošního ročníku je Raimund Hoghe - bývalý dvorní dramaturg Piny Bausch, v současné době zásadní osobnost německé taneční scény. V rámci festivalového programu bude uveden premiérově divadelní experiment pro jednoho diváka na hranici performance, instalace a únikové hry Osudety: In the Middle of Nowhere, který připravila česká skupiny Tantehorse. Polská performerka Marta Ziółek uvede představení Make Yourself oscilující mezi politickou kritikou, sarkastickým vtipem a reklamním spotem. V dalším programu festivalu se objeví katalánský performer Xavier Bobés. Uvede své intimní představení pro pět diváků nazvané Things Easily Fogotten, které nahlíží španělskou historii druhé poloviny 20. století. Tereza Bartůňková a Jan Čtvrtník nabídnou sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou v představení TamuraAgata Siniarska se prostřednictvím své performance Second Nature reflektuje klimatickou krizi a bojuje s ní svou vlastní cestou. V programu se objeví také work in progress sólového představení Roselyne umělkyně Cecile Da Costa, která dlouhodobě spolupracuje s českou skupinou Spitfire Company. Každoroční součástí festivalu budou opět workshopy určené profesionálům i studentům všech uměleckých oborů. Doprovodný hudební program ve spolupráci s Palácem Akropolis a Art Public opět připraví Marie Čtveráčková aka Mary C. Vystoupí japonská hudebnice Midori Hirano aka MimiCof, přiveze své třetí album „Moon Synch“. Zvuková umělkyně a výzkumnice Barbara Ellison představí cyklus transhumanistických písní nazvaný „Cybersongs”. Hudebně performativní sekci doplní také několik výstupů washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, zaměřujícího se na novou hudbu a nová média. 

11. ročník festivalu Nultý bod proběhne od 15. do 20. července 2019 v prostorách Divadla v Celetné, Kampusu Hybernská a Divadla X10. Kompletní program festivalu najdete na stránkách www.nultybod.cz. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji GoOut.

Nultý bodNultý bodNultý bod