Omezení provozu Obecního domu potrvá do 17. 3. 2019

25.2.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Podle posledního vyjádření předsedy představenstva Obecního domu Vlastimila Ježka je po dostavbě lešení a odborném průzkumu zřejmé, že pokud se nevyskytnou nějaké nepředvídatelné komplikace, potrvá výluka provozu Smetanovy síně do neděle 17. 3. 2019, tedy o týden déle, než byly původní odhady. Během této doby v ní pochopitelně nemohou probíhat žádné z plánovaných kulturních aktivit, za což se Obecní dům a. s. všem partnerům a návštěvníkům omlouvá.

Důvodem omezení provozu je to, že se ze stropu Smetanovy síně uvolnily dva menší kousky štuku. Viktor Frič, odborník na rekonstrukce památek, k tomu po odborném průzkumu řekl: „Prvotní příčinou bylo nejspíše uvolnění ukončovacího plechu kolem středové vitráže. Na plech totiž na několika místech doléhala ozdobná štuková římsa, která se letitým působením malých vibrací postupně uvolňovala.”

Výpadek v příjmech a. s. Obecní dům je podle předběžných odhadů 1,5 mil. korun, cena opravy (včetně stavby a demontáže lešení) by se měla vejít do 700 000,- Kč. Stavbu lešení Obecní dům zároveň využije k vyčištění celé plochy vitráže a zaprášené štukové výzdoby kolem ní, která je zcela neporušená.