Operalia 2019 má své vítěze

28.7.2019 / Zprávy / Marek Šulc
Vítězi první ceny letošního ročníku soutěže Operalia se právě stali Adriana Gonzalez (soprán, Guatemala) a Xabier Anduaga (tenor, Španělsko). Druhé místo obsadila Maria Kataeva (mezzosoprán, Rusko). Druhé místo za mužský hlas získal Gihoon Kim (baryton, Jižní Korea). Třetí cena byla udělena Christině Nilsson (soprán, Švédsko) za ženský hlas a třetí cenu za mužský hlas získal Aryeh Nussbaum Cohen (kontratenor, USA/Německo). 

Sopranistka Adriana Gonzalez z Guatemaly vyhrála cenu Pepity Embil de Domingo za zarzuelu, cenu za zarzuelu Dona Plácida Dominga Ferrera získal španělský tenorista Xabier Anduaga. Anna Shapovalova (soprán, Rusko) získala cenu CulturArte de Puerto Rico v hodnotě $10,000. Cenu Birgit Nilsson v německém repertoáru R. Strausse a R. Wagnera letos výjimečně získaly dvě ženy – Felicia Moore za Einsam in trüben Tagen z Lohengrina a Christina Nilsson za Ozean, du Ungeheuer (Oberon). Byli oceněni také zpěváci Piotr Buszewski, Liv Redpath, Bongani Justice Kubheka a Mario Bahg. Letos se jako poprvé v historii v České republice uskutečnila Operalia, mezinárodní operní soutěž založená Plácidem Domingem, 27. ročník prestižní soutěže hostilo Národní divadlo a spolek Domingo-Mozart-Prague. 

Soutěž proběhla v historické budově Národního divadla, která je považována za jeden ze symbolů národní identity a čítá vice než 130 let svobodné umělecké tvorby. Na finálovém večeru se o vítězství utkalo dvanáct nejnadějnějších hlasů dnešního operního světa pocházejících z Ruska, Polska, USA, Jihoafrické republiky, Jižní Koreji, Švédska, Německa, Guatemaly a Španělska. Jejich vystoupení doprovodil orchestr Národního divadla pod taktovkou Plácida Dominga. 

Soutěž láká zpěváky ve věku od 18 do 32 let a všech hlasových kategorií z celého světa; s cílem vystoupit před porotou složenou z nejvýznamnějších mezinárodních operních uměleckých a castingových ředitelů.