Orchestr Královské opery v Covent Garden se připravuje na stávku. Schválilo ji 90 procent hudebníků

Hudebníkům vadí, že se jejich platy stále nevrátily na úroveň před covidem. Požadují po instituci v tomto směru jednoznačný plán.

Orchestr Královské opery v Covent Garden v Londýně, jednoho z předních světových operních domů, si před pár dny odhlasoval, že souhlasí s případnou stávkou. Stalo se tak velmi přesvědčivým poměrem hlasů devět ku jedné ve prospěch stávky. Informoval o tom v úterý web britské hudební odborové organizace Musicians' Union a vzápětí média včetně webu OperaWire a dalších.

Důvodem stávky je výše platů orchestrálních hráčů. Během koronavirové krize, kdy byly zakázány veřejné hudební produkce, byl totiž mimo jiné hudebníkům snížen plat o 10 procent což mělo přispět k udržení rozpočtu celé instituce nad vodou. Zatímco v případě jiných orchestrů, které taková opatření zavedly, se však už podmínky vrátily do časů před pandemií, v Královské opeře zůstává situace stále stejná, tvrdí odboráři. Navíc argumentují probíhající vlnou inflace, která v Británii dosahovala v nejhorších okamžicích až 13 procent.

Hudebníci také vzkazují vedení Královské opery, že si uvědomují momentální špatnou finanční situaci instituce, která potřebné finance nemá aktuálně k dispozici - mimo jiné i proto, že musí stále ještě splácet "covidovou půjčku" britské vládě. Žádají však od operního domu jednoznačný závazek, že se k výši platů před pandemií postupně vrátí.

Generální tajemnice Musicians' Union Naomi Pohl uvedla: "Výsledky tohoto hlasování jsou přesvědčivé a vypovídají o silném odhodlání našich členů v Královské opeře. Jsou ve svých požadavcích rozumní. Zdaleka nechtějí, aby se jejich platy vrátily na předpandemickou úroveň okamžitě; žádají pouze o plán, jak se na ni vrátit postupně." Schválená stávka může proběhnout někdy během nadcházejících šesti měsíců.

Londýnská Královská opera patří k nejvýznamnějším operním domům na světě. Od září 2025 tam do funkce hudebního ředitele nastoupí český dirigent Jakub Hrůša. Britští hudebníci se dlouhodobě potýkají nejen s následky covidové krize, ale i Brexitu, který je poškodil zejména v oblasti koncertování v zahraničí. V neposlední řadě se nedávno krize dotkla i řady souborů veřejnoprávní stanice BBC, která mimo jiné oznámila na jaře snížit počet placených orchestrálních míst ve všech svých orchestrech o 20 procent.

Foto: Královská opera v Londýně (©Russ London)

Podcast