OSA předávala svá ocenění

12.6.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Hudební skladatel, zpracovatel, klavírista a profesor hudební teorie a skladby na Pražské konzervatoři Vadim Petrov získal Zlatou cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za rok 2014 za přínos české hudbě. V databázi OSA má registrováno 978 skladeb. Do Zlatého fondu OSA byl in memoriam zapsán dramaturg, textař, publicista, scenárista a autor rozhlasových her Ivo Fischer. Do Zlatého fondu OSA byla dále zapsána skladba Modlitba pro Martu autorů Jindřicha Brabce a Petra Rady známá v podání Marty Kubišové. 

Vážnou skladbou roku se stala Bohemian Nostalgia od houslisty Pavla Šporcla. Nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby je hudební skladatel, publicista, moderátor a rozhlasový manažer Lukáš Hurník. Nejúspěšnějším nakladatelem se stala společnost ProVox Music Publishing. Nejúspěšnějším autorem v zahraničí byl Vladimír Kočandrle, bývalý textař a skladatel skupiny OK Band, který zastává vedoucí funkci v tuzemské pobočce hudební společnosti Warner Music. Cena za propagaci a šíření české hudby si odnesl hudební publicista, režisér a producent Antonín Matzner.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. Svazu loni vzrostly příjmy o téměř pět procent na 900 milionů korun. Loňský rok tak byl pro svaz nejúspěšnějším v historii. Autorské odměny činily 681,9 milionu korun, rozúčtovány byly mezi 119.262 zahraničních a českých autorů na 416.375 skladeb.