Oslava českého svátku v Berlíně

Pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní 28. října díla tří nejslavnějších českých skladatelů.

Během večera 28. října zazní od 20:00 v hlavním sále Berlínské filharmonie za doprovodu Deutsches Symphonie-Orchester předehra k Prodané nevěstě Bedřicha Smetany, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů ve spolupráci s Tomášem Jamníkem a Dvořákova Třetí symfonie.

Jakub Hrůša, nejvýznamnější a nejvšestrannější český dirigent současnosti, vystoupí 28. října v sále Berlínské filharmonie s Deutsches Symphonie-Orchester, mimo jiné i proto, aby oslavil český státní svátek. 

„Před 102 lety vzniklo samostatné Československo a jde o důležité datum pro moderní Evropu obecně. Jsem rád, že tento den uctíme tím nejlepším, co naše země světu dala: českou hudbou,“ říká Jakub Hrůša a pokračuje: „Na program večera jsem zařadil jednu z nejkrásnějších operních předeher, tedy tu z Prodané nevěsty. Společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem jsme vybrali lahůdku pro fajnšmekry – Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů a na závěr zahrajeme méně známou Dvořákovu Třetí symfonii, jejíž první vydání v tištěné podobě spatřilo světlo světa právě v Berlíně. Zajímavým propojením mezi dvěma českými hudebními velikány je fakt, že premiéru díla v roce 1874 v Praze dokonce dirigoval sám Bedřich Smetana.“ 

Podcast