Oznámení nového šéfdirigenta v Berlíně

24.6.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Nástupcem Brita Simona Rattlea na postu šéfdirigenta Berlínských filharmoniků se stane Rus Kirill Petrenko, dosavadní hudební ředitel Bavorské státní opery v Mnichově. 

Třiačtyřicetiletý ruský dirigent, kterého si Berlínští filharmonikové do svého čela zvolili, už v německé metropoli působil v letech 2002 až 2007 jako generální hudební ředitel Komické opery.

V květnu nový šéfdirigent Berlínských filharmoniků vybrán nebyl ani po jedenácti hodinách jednání a několikerém hlasování. Filharmonici pak oznámili, že svého šéfa vyberou později během roku. Nejčastěji se přitom hovořilo o Lotyšovi Andrisi Nelsonsovi, Venezuelanovi Gustavu Dudamelovi, Němci Christianu Thielemannovi a Danielu Barenboimovi původem z Argentiny.

Šedesátiletý Rattle, jehož manželkou je česká mezzosopranistka Magdalena Kožená, šéfdirigentský post zastával od roku 2002 a v roce 2018 mu angažmá skončí. O prodloužení smlouvy neprojevil zájem. Od září 2017, tedy souběžně s končícím postem v Berlíně, se ujme postu hudebního ředitele Londýnského symfonického orchestru.