Pavel Černoch jako Faust

7.3.2017 / Zprávy / Martina Klausová
Hector Berlioz, jedna z klíčových osobností formující se romantické programní hudby 19. století,  dal své faustovské fresce z roku 1845 Faustovo prokletí netradiční podtitul „dramatická legenda“. Uvedl tím své současníky, ale i následující generace do rozpaků, zda jde o tradiční operu, novodobé scénické oratorium či koncertní kantátu. Sám váhal, kam své dílo zařadit, a přestože nakonec dostalo formu, která je nejblíže opeře, po dlouhá desetiletí bylo a stále je prováděno především koncertně. Přispívá k tomu jeho základní dramaturgický rozvrh, založený na kontrastu mezi privátním světem váhavce a skeptika Fausta, kterého fatálním způsobem vytrhne z životní letargie teprve démonické Mefistovo angažmá, a rušného, mnohovrstevnatého světa kolem, reprezentovaného velkým, výrazově velmi proměnlivým sborem.

Až doposud toto pozoruhodné Berliozovo dílo v historii Národního divadla v Praze dosud nikdy nezaznělo. Nyní se v březnu 2017 uskuteční dvě mimořádná představení - 9. a 12. března. V titulní roli Fausta se vystoupí skvělý český pěvec Pavel Černoch, jeden z nejvyhledávanějších tenoristů své generace. 

Po úspěšném debutu v roce 2009 v Bavorské státní opeře v Mnichově jako Števa v Její Pastorkyni se Pavel Černoch stal stálým hostem na scénách nejvýznamnějších operních domů jako jsou m.j.: Teatro alla Scala Milano, Opera San Carlo Neapel, Státní opera v Berlíně, Německá opera v Berlíně, Státní opera v Hamburgu, Opera Stuttgart, Opera Zürich, Théatre La Monnaie Brüssel, Opéra de Bastille Paris, Opéra de Lyon, Teatro Real Madrid, Bolschoi Theater v Moskvě, Finská národní opera Helsinki stejně tak jako Operní festival v Glyndebourne.  

Tenorista Pavel Černoch rovněž pravidelně vystupuje na koncertních jevištích, kam je zván renomovanými orchestry a festivaly, doposud spolupracoval m.j. s Birmingham Symphony Orchestra, Boston Philharmonic Orchestra, Orchestr Tonhalle Curych, s Ruským národním orchestrem, festivaly v Bergenu, Verbier a Glyndebourne. Spolupracuje s dirigenty mj. Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit, Gennady Rozhdestvensky, Vassily Sinaisky, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Jakub Hrůša a Jaroslav Kyzlink. Ten bude také dirigovat obě březnová koncertní provedení Faustova prokletí v pražském Národním divadle.