Philip Glass zahraje v Praze sám

3.11.2016 / Zprávy / Marek Šulc
Americký skladatel Philip Glass, který příští týden vystoupí v Divadle Archa, přicestuje do Prahy sám. Změnu zdůvodnil management Philipa Glasse zdravotními problémy japonské pianistky Maki Namekawa. Philip Glass se rozhodl pro Prahu připravit speciální  koncertní program, ve kterém připomene básníka Allena Ginsberga.


Philip Glass pro Archu vytvoří speciální program, ve kterém zahraje kromě etud, také další skladby pro piano včetně Metamorphosis, skladby inspirované pražským rodákem Franzem Kafkou, připomene také svou spolupráci s Allenem Ginsbergem na opeře Hydrogen Jukebox. Právě v Divadle Archa byli diváci před dvaceti lety svědky společného vystoupení Philipa Glasse s básníkem Allenem Ginsbergem. Během koncertu zazní i archivní záznam Allenova hlasu.


Ředitel divadla Archa Ondřej Hrab k tomu říká: „Právě v Arše se Philip Glass poprvé před dvaceti lety představil českému publiku. Tehdy si dal jednu podmínku. Chtěl, aby jej na první návštěvu Prahy doprovázel „Král Majáles“ Allen Ginsberg. Zhudebněná báseň Wichita Vortex Sutra v podání Allena a Philipa, která tehdy v Arše zazněla, je stále jedním z mých největších životních zážitků. Archa se tak stala místem historické události.  Bylo to poslední setkání obou přátel. A také poslední veřejné vystoupení Allena Ginsberga v Evropě.“

Foto: Fernando Aceves