Pianistou roku 2017 se stal Zdeněk Urbanovský

20.3.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Ve vyprodaném sále Sukovy síně Rudolfina se v neděli večer setkali čtyři finalisté soutěže Pianista roku, kteří prošli čtyřmi náročnými soutěžními koly v hotelu Boscolo Prague. Před porotou ve složení Petr Malásek (klavírista, skladatel), Jitka Fowler Fraňková (koncertní klavíristka, pedagožka, a Rostislav Čapek (výrobce strunných nástrojů) a diváky soutěžili ve dvou disciplínách. První disciplínou byla improvizace na čtyři vylosované tóny a druhým úkolem bylo zahrát jakoukoli skladbu blízkou jejich srdci.

Porota, diváci v sále a diváci u přímého internetového přenosu rozhodli o vítězi, kterým se stal  Zdeněk Urbanovský. Zdeněk absolvoval konzervatoř, obor skladba v roce 2004 a ke svým životním úspěchům počítá mimo jiné dočtení Egypťana Sinuheta nebo výstup na Sněžku. Nyní samozřejmě i vítězství v soutěži Pianista roku, kde získal mimo jiné odměnu v hodnotě 30.000 korun od společnosti PETROF a originální skleněnou plastiku od uměleckého skláře Petra Kuchty.

Na druhém místě stanul Pavel Kuznetsov, bronz získal Zdeněk Král a jako čtvrtý skončil Robert Ferenc.

Soutěž o nejlepšího pianistu roku má kořeny v Maďarsku, kde se první ročník soutěže konal ve vyhlášené kavárně New York Café v Budapešti v roce 2012, v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, Food & Beverage Director hotelu Boscolo Prague tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností Petrof. První ročník soutěže Pianista roku se konal v únoru – březnu 2013.