PKF – Prague Philharmonia a Jonas Kaufmann

4.2.2019 / Zprávy / Marek Šulc

Čtyři z nejvýznamnějších sálů Spolkové republiky Německo — berlínskou Philharmonie, frankfurtskou Alte Oper, mnichovský Gasteig a Kuppelsaal v Hannoveru — rozezní v první polovině února za doprovodu PKF — Prague Philharmonia hlas světového tenoristy Jonase Kaufmanna. Partnerkami mu budou mezzosopranistky Kate Aldrich a Anita Rachvelishvili

Program nabídne ryze francouzský repertoár z alba L‘Opéra z roku 2017. Orchestr PKF — Prague Philharmonia povede dirigent Jochen Rieger. Turné startuje 7. února v Berlíně. „Jde o první rozsáhlejší koncertní spolupráci s tímto světovým pěvcem. Turné je vyústěním předchozího úspěšného účinkování PKF například s tenoristou Josephem Callejou nebo violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem,“ říká ředitel PKF — Prague Philharmonia Radim Otépka.

„Hudbu Bizeta, Gounoda, Offenbacha či Masseneta vnímám se stejnou fascinací jako Pucciniho nebo Wagnera. Pařížská opera byla v 19. století měřítkem evropské kvality, kde skladatelé velmi často sahali po předlohách ze světové literatury, po Goetheovi či Shakespearovi. Například opera Werther, kterou společně s Bizetovou Carmen zpívám asi nejčastěji, je pro mne tou nejlepší kombinací německé literatury a francouzské hudby,“ komentuje program Jonas Kaufmann. Pětinásobný držitel Ceny Grammy vstoupil na světová operní jeviště v roce 2004 svým debutem v Královské opeře Covent Garden v Londýně. Následovala Metropolitní opera v New Yorku, milánské Teatro alla Scala, Pařížská opera nebo angažmá na slavném Salcburském festivalu. V roce 2015 vystoupil Jonas Kaufmann v populární Last Night of the Proms v rámci BBC Proms v Londýně.

Společně s ním se na koncertech v Berlíně a Frankfurtu představí americká mezzosopranistka Kate Aldrich, kterou mělo české publikum možnost slyšet i v Praze, a to v roce 2006 jako Sesta v Mozartově opeře La Clemenza di Tito v Národním divadle. Za svůj výkon si tehdy odnesla Cenu Alfréda Radoka. V Mnichově a Hannoveru se po boku Jonase Kaufmanna objeví gruzínská mezzosopranistka Anita Rachvelishvili. Publikum tak bude mít vzácnou příležitost slyšet znovu tuto dvojici, jež vešla do historie světové opery v roce 2009 provedením Bizetovy Carmen v milánském Teatro alla Scala za řízení Daniela Barenboima. Toto pro oba pěvce debutové představení v nejslavnějším italském operním stánku obletělo díky televiznímu přenosu celý svět.

Program nabízí zajímavý průřez francouzskou operou 19. století, kde vedle Bizetovy Carmen a Massenetova Werthera, které Jonas Kaufmann uvádí na operních jevištích z francouzské hudby nejčastěji, zazní také například hudba z Berliozova Faustova prokletí, Meyerbeerovy Afričanky, Halévyho Židovky či instrumentální čísla z Thomasovy Mignon nebo Offenbachových Rýnských nymf.

Foto: Gregor Hohenberg/Sony Classical