Plzeňská filharmonie ruší Smetanovské dny

Proběhne pouze zahajovací koncert online.

Plzeňská filharmonie ruší kvůli pandemii koronaviru 41. ročník hudebního festivalu Smetanovské dny. Multioborový festival, který se každoročně koná v Plzni na přelomu února a března, narušil koronavirus už loni, kdy se část programu nemohla uskutečnit. Letos filharmonie odehraje bez diváků pouze 4. března zahajovací koncert, který nabídne v on-line přenosu.

"Ačkoli jsme přípravě a propagaci festivalu věnovali po celý rok velké úsilí, a dokonce se podařilo přesunout některé zrušené koncerty z festivalu loňského, uskuteční se pouze koncert zahajovací - cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany, jenž bude doplněn krátkým průvodním slovem," uvedl mluvčí filharmonie Pavel Bouda. Koncert se bude vysílat v regionální televizi a poté bude také na youtube kanálu filharmonie. Další koncerty se ruší.

"Dlouho jsme s kolegy věřili, že se situace zlepší a festival Smetanovské dny se přece jen uskuteční, byť v omezené míře a v podobě komorních koncertů," řekla ředitelka filharmonie Lenka Kavalová. Pořadatelé chtěli na letošek přesunout například loni neodehrané smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena, jimiž chtěli připomenout 250. výročí skladatelova narození.

Smetanovské dny patří k nejstarším kulturním festivalům Plzně a jejich koncept víceoborové přehlídky složené z koncertů, výstav či vědeckého sympozia je ojedinělý v celém Česku. Z doprovodného programu zůstává v původním termínu výstava Od daguerrotypie k digitálu - Příběhy plzeňských fotografů v Západočeském muzeu a ve Studijní a vědecké knihovně výstava Osobitý kraj - významné regionální postavy 19. století. Mezioborové sympozium se přesunulo na 17. až 19. června.

Zdroj: ČTK
Foto: Plzeňská filharmonie

Podcast