Pocta Jóhannu Jóhannssonovi

9.4.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Mezinárodní festival filmové hudby Film Music Prague mimořádně zařazuje do programu poctu skladateli Jóhannu Jóhannssonovi. Ten nečekaně zemřel v pouhých 48 letech. V neděli 22. dubna zazní při závěrečném galakoncertu v Dvořákově síni Rudolfina hudba z oscarového filmu Teorie všeho. Vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho.

Závěrečný koncert festivalu s názvem True Stories Gala nabídne pestrý průřez hudbou z filmů, které inspirovaly skutečné události a příběhy. „Teorie všeho o životě slavného fyzika Stephena Hawkinga patří mezi geniální díla po herecké i hudební stránce. Mrzí mě, že skladbu z tohoto filmu nemůžeme uvést raději za přítomnosti skladatele,“ řekl ředitel festivalu Film Music Prague Nikola Bojčev a dodává: „Určitě se k práci Jóhanna Jóhannssona v budoucnu vrátíme opakovaně. Jeho tvorba je revoluční.“ Právě v Dvořákově síni Rudolfina skladatel Jóhann Jóhannsson uvedl svůj první koncert v Česku, a to v roce 2010.

Koncert True Stories Gala má na programu také melodie z filmů Schindlerův seznam, Králova řeč, Ed Wood, Kód Enigmy, Valkýra, Titanic nebo Ohnivé vozy se slavnou hudbou řeckého skladatele Vangelise. Houslové sólo Schindlerova seznamu zahraje vítězka soutěže Pražského jara Olga Šroubková.

7. ročník festivalu Film Music Prague začíná 19. dubna a nabídne 5 galakoncertů. Zahraničními hosty budou držitelé nominace na Zlatý globus Benjamin Wallfisch (Dunkerk, Blade Runner 2049) a Clint Mansell (Fontána, Requiem za sen). Pozvání přijal také britský skladatel Ilan Eshkeri (Hvězdný prach) a skladatelské duo Two Steps From Hell. Další hosty festival ještě oznámí.

 „Letošní ročník je rozsahem programu největší, jaký jsme dosud připravili. A nabídne celou řadu světových premiér. Velkou novinkou je symfonický koncert skladatele Clinta Mansella v sobotu 21. dubna. Ve světě takový projekt ještě nebyl,“ dodal k programu Bojčev.

Přehled koncertů:

19/4 – GOOSEBUMPS! - koncert hudby Hanse Zimmera a jeho přátel (Forum Karlín)

20/4 – Two Steps From Hell – live in concert (Forum Karlín)

21/4 – Clint Mansell Symphonic (Forum Karlín)

22/4 – True Stories Gala (Rudolfinum)