Pohotový Ital na prknech Newyorské MET

7.4.2015 / Zprávy / Martina Klausová
Metropolitní opera v New Yorku v sobotu zažila nezvyklou situaci.
Plácido Domingo teprve půl hodiny před začátkem představení sdělil, že je příliš nemocný na to, aby vystoupil.
Na poslední chvíli za něj zaskočil italský pěvec Luca Salsi.

Italský barytonista Luca Salsi měl na roli jen třicet minut přípravy. Napsala to agentura AP, podle níž španělský tenor Domingo onemocněl s chřipkou již v pátek. Tehdy generální ředitel opery Peter Gelb zavolal Salsimu a požádal jej, zda by v inscenaci Verdiho opery Ernani mohl případně zaskočit.

V sobotu ráno ale Gelb volal podruhé, když se zdálo, že Domingo se uzdravil a roli Dona Carlose může zazpívat. Třetí telefonát, tentokrát už od Domingovy dcery, přišel zhruba půl hodiny před začátkem inscenace. Teprve tehdy Domingova dcera Alvaro sdělila Salsimu, že její otec se necítí dost dobře na to, aby stanul na jevišti.

Salsi měl v Metropolitní opeře vystoupit tentýž večer v inscenaci Donizettiho opery Lucie z Lammermooru, proto byl poblíž. Souhlasil a do Metropolitní opery dorazil jen chvilku předtím, než se inscenace, přenášená čtyřiceti rozhlasovými stanicemi po celém světě, začala hrát. Pěvec měl necelou půlhodinu na to, aby zdolal vzdálenost devíti bloků do budovy opery, oblékl si kostým, nechal se nalíčit a ještě si v rychlosti zatelefonoval s dirigentem Jamesem Levinem. Toho prý předtím osobně nikdy neviděl.