Pozůstalost z rodiny Oskara Kokoschky

29.11.2017 / Zprávy / Martina Klausová

V sobotu 2.12. ve 14 hodin proběhne v prostorách aukčního domu Antikvity Praha, Vyšehradská 2, Praha 2 ojedinělá aukce kolekce děl Oskara Kokoschky.

Díla Oskara Kokoschky se na trhu nevyskytují příliš často. Pokud, jedná se zpravidla o grafiku nebo ojedinělé akvarely.  Soubor, který čítá větší množství artefaktů přímo z  majetku autorovy širší rodiny, je skutečně ojedinělý. Za pozornost proto stojí kolekce, která bude dražena aukční síni Antikvity Praha, s.r.o., v níž se nachází čtyři akvarely, dva pastely a několik grafických listů. Zajímavé jsou i publikace doplněné věnováním od autora, někdy spojené i s drobnými kresbami.  V souboru se nachází i velmi vzácná publikace, dětská knížka původně vytvořená pro Wiener Werkstätte  –  Die träumende Knaben.  Další předměty sice již nepochází z ruky autora, jsou však, díky svému původu, také nesmírně zajímavé. Plastiky Otto Gutfreunda, Jana Štursy a dalších, z nichž některé nesou i věnování od autorů, jistě zaujmou i díky garantované autenticitě.  V tomto výčtu nelze zapomenout na obrazy Františka Šimona a zejména na velmi rané dílo Zdeňka Buriana  - Dva ussurijští tygři, které pochází z roku 1927.  Originalitu celé kolekce dokládají i dochované portrétní fotografie z ateliéru slavné americké fotografky Trude Fleischmann.  Někoho snad potěší i drobné stříbrné předměty a větší množství plakátů.

Aukce neobsahuje pouze artefakty z Kokoschovy rodiny, ale i další pozoruhodné objekty ze starých sbírek či pozůstalostí. Nevídanou vzácností je souprava pro lov upírů z 19. století. Podobné se velmi vzácně vyskytly ve světových aukcích v posledních několika desítkách let a docilovaly částek v desítkách tisíců dolarů či liber. Jedná se vždy o individuální výrobu, takže srovnání je obtížné, nicméně výše zmiňovaná patří k velmi bohatě vybaveným. Předměty v aukci jdou ovšem i do vzdálenější historie. Najdeme zde mosaznou gotickou lžíci, náhubek na koně z roku 1562, rychtářské právo ze 17. století a ceremoniální hornickou sekeru datovanou s datací 1719.  V aukci je zastoupeno české i světové malířství. Pokud mluvíme o českém malířství, setkáme se s díly Josefa Multruse, Aloise Moravce, Františka Emlera, Otakara Číly, Jaroslava Ronka či Františka Líbala. Převážně se jedná o díla pocházející z pozůstalosti po zaměstnankyni byvšího Podniku Starožitnosti ze sedmdesátých a osmdesátých let. V této pozůstalosti byly i starší předměty z 19. století vlastněné sestrou Elišky Krásnohorské.

Samostatnou sekci aukce tvoří historické zbraně. Z chladných zbraní je zde výjimečná kolekce kordů a rapírů ze 17. století, jezdecké meče a šavle ze stejného období.  Palné zbraně jsou zastoupeny honosnou perkusní kulovnicí od Franze Nowaka z Prahy, křesadlovými jednuškami z Lobkowiczské sbírky a vzácnou italskou křesadlovou pistolí řezanou v železe ze 17. století.  Střelné zbraně,  balestra vykládaní kostí a kuše datovaná 1757, ozdobí jakoukoli sbírku. Srdce některých sběratelů jistě potěší bohatá výzdoba orientálních zbraní nebo části zbroje.

V aukci bude i výběr asijských předmětů a také zajímavosti pro sběratele z různých oborů, takže si na své přijde velmi široký okruh zájemců.  

Všechny předměty zařazené do aukce budou vystaveny v prostorách aukční síně (Antikvity Praha, s.r.o., Vyšehradská 2, Praha 2) ve čtvrtek 30. listopadu od 14,00 do 19,00 hod. a v pátek 1. prosince od 10,00 do 18,00 hod.

Kokoschka Antikvity