Praha mění grantové komise na kulturu

22.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Kulturní organizace, divadla a soubory v Praze budou zřejmě moci od roku 2016 získávat granty i na investice, zatímco dosud je dostávaly na činnost či pořádání kulturních akcí. Investiční peníze by měly jít do vybavení, ne do oprav či výstavby budov. Počítá s tím návrh systému grantů pro kulturu, který dnes projednal kulturní výbor magistrátu a doporučil ho radě města. Podávat žádosti na rok 2016 půjde od března, vzniknout také musí nová grantová komise. Praha pro rok 2015 rozdělila na kulturu a umění 300 milionů korun. 

Do vyhlášení grantových podmínek pro rok 2016 musí hlavní město také vytvořit novou komisi, která bude granty posuzovat. Dosavadní složení nová městská rada zrušila, což kritizovala opozice. Podle radního pro kulturu Jiřího Wolfa (Trojkoalice/KDU-ČSL) to ale neznamená, že všichni její dosavadní členové skončí, některé chce nové vedení oslovit znovu. 

To, že kulturní organizace budou nově moci získávat granty na investice, souvisí s koncem platností současných pravidel pro přidělování grantů. Praha chtěla původně prodloužit stávající pravidla, nové nařízení komise ji ale umožňuje podpořit nyní i investice. Město nechce podporovat opravy nebo stavby budov, ale například obnovu osvětlení nebo zvukové techniky. Nová pravidla budou platit pro období 2016 až 2021. 

"Věcné zásady jsou v podstatě shodné jako doposud," vysvětlila na zasedání výboru jeho tajemnice Zuzana Navrátilová. V platnosti zůstane většina současných pravidel jako maximálně 70procentní podpora nebo nepřidělování grantů příspěvkovým organizacím státu, města či jeho částí. Praha žádostí dostává asi 800 ročně, pro rok 2015 na kulturních grantech rozdělí 300 milionů korun. Příspěvky dostanou například Divadlo Semafor a Divadlo Komedie, hudební festivaly Pražské jaro a Dvořákova Praha či akce United Islands a Letní shakespearovské slavnosti.