Prahu čeká mimořádný umělecký zážitek

6.12.2018 / Zprávy / Martina Klausová

10. ledna 2019 v Kongresovém paláci v Praze vystoupí hvězda světového baletu Světlana Zacharova. Spolu s předními sólisty Velkého divadla zazáří v unikátním novém představení s názvem AMORE, které je složeno ze tří děl, jejichž hudba, choreografie a nálada jsou zcela odlišné, ale spojuje je téma lásky. 
Představení je výsledkem tvůrčího hledání tří světoznámých choreografů: Jurije Posochova, Patricka de Bana a Marguerity Donlon, Na scéně bude Světlana Zacharova zářit vedle takových baletních mistrů „Velkého divadla“, jakými jsou Michail Lobuchin, Denis Rod’kin nebo její životní partner Denis Savin.
První dílo „Francesca da Rimini“, balet Jurije Posochova, je věnováno stejnojmennému symfonickému dílu Čajkovského, pro něhož je inspirací milostný románek z klasiky Dante Alighieriho „Božská komedie“.
Druhé dílo „Rain Before It Falls“ / „Dokud nezačalo pršet“/ se charakterizuje abstrakcí a mysterií. Jeho choreografem je Patrick de Bana, který zde vystupuje i jako sólista a interpret.  Hudební doprovod je zkomponován z barokní Bachovy hudby a moderní elektroniky О. Respighiho a C. Pino Quintany.
Třetí dílo „Strokes Through the Tails” /„Tahy přes chvosty not“/ spojuje mistrovské umění artistů baletu a hudbu velikého Mozarta s jeho „Symfonií č. 40 g-moll“. Choreografkou je Marguerita Donlon. Toto život probouzející dílo s sebou nese dobrou náladu a je tím nejlepším zakončením celého večera.

Amore

V březnu se pak uskuteční galakoncert ruských operních hvězd. 3. března 2019 se rozezní Dvořákova síň Rudolfina áriemi a scénami z oper Verdiho, Rossiniho, Mozarta, Rachmaninova a Rimského-Korsakova. Zpívat budou skvělí ruští pěvci – basista Ildar Abdrazakov a sopranistka Marina Shaguch.
Ildar Abdrazakov patří k oblíbeným operním basistům. Od svého debutu v roce 1990 v Teatro alla Scala v Miláně se ruský rodák stal hlavní oporou předních světových domů, včetně metropolitní opery v New Yorku, Pařížské národní opery, Vídeňské státní opery a Mnichovské bavorské státní opery. Představil se také na londýnských BBC Proms a v Carnegie Hall v New Yorku. 
Ruská sopranistka Marina Shaguch získala přízeň diváků a uznání kritiků za svá koncertní a recitálová vystoupení po celé Evropě, Asii a Spojených státech. Specializuje se na ruský, italský, francouzský a německý repertoár. 

Foto Roberto Rizzi

Abdrazakov