Prahu navštíví gruzínský soubor Suliko

24.10.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Naprosto unikátní vystoupení chystá gruzínský soubor sólistů Tbiliské opery "Suliko". Jediný mužský "operní sbor" zapsaný na seznamech UNESCO vystoupí 9. listopadu 2018 v pražském Rudolfinu. Soubor, který zpívá bez účasti hudebních nástrojů, tedy a capella, byl založen v roce 2007 a stal se jedním z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii. 

Gruzínská hudba, folklór, vícehlasný zpěv se staly obchodní značkou Gruzie. Soubor "Suliko" založil Ivan Galuashvili a jeho členové jsou zároveň sólisté opery v Tbilisi. Těleso sklízí velký ohlas všude, kde vystupuje, představilo se například v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, USA a dalších zemích. V jejich obsáhlém repertoáru je folklór, ale i vícehlasé gruzínské umělé písně. 

Mužský soubor "Suliko" je v Praze poprvé a jejich koncert ve Dvořákově síni Rudolfina bude jistě nezapomenutelnou a neobvyklou podívanou. Program bude sestaven z děl tradičního repertoáru i současných gruzínských skladatelů. Některé písně jsou spojeny s kultem révy a mnoho pochází až z osmého století. Gruzínská lidová píseň je přítomna ve všech aktivitách každodenního života. Od pracovních písní, kterým Gruzínci říkají Naduri a zahrnují zvuky fyzického úsilí v hudbě, přes vánoční písně neboli Alilo, až po např. písně léčebné.