Pražské jaro 2019 - program zveřejněn

13.11.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, jehož 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem, zahájí v Obecním domě Bamberští symfonikové, německý orchestr s českými kořeny. Smetanovu Mou vlast zahraje těleso vzniklé v roce 1946 z odsunutých hráčů Pražské německé filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Jedním z největších lákadel festivalu bude 17. května vystoupení Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie. Novináře o tom dnes informoval mluvčí festivalu Pavel Trojan mladší. 

Na Pražském jaru tradičně zahrají slavné zahraniční orchestry. Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie 17. května vystoupí se svým šéfdirigentem sirem Antoniem Pappanem. S newyorským Orpheus Chamber Orchestra se na Pražské jaro vrátí klavírista Jan Lisiecki. Jejich koncert se odehraje 21. května v Rudolfinu. Španělský temperament v orchestrální hudbě nabídne 30. května Orquestra de Cadaqués s dirigentem Jaime Martínem a hvězdnou houslistkou Leticií Morenovou. S francouzskou hudbou seznámí slavní Les Arts Florissants, kteří uvedou Pařížské symfonie Josepha Haydna a autorův slavný violoncellový koncert. Na přání Pražského jara dále zařadí symfonii Leopolda Mozarta, čímž bude připomenuto třísté výročí skladatelova narození.

Soudobou hudbu předvede 27. května Ensemble Intercontemporain, na jehož koncertu v sále sál DOX+ bude na evropském kontinentu poprvé uvedeno nové dílo Miroslava Srnky a v české premiéře Mantovaniho Cadenza č. 1. Debutem festivalovým i českým bude hostování Toulouský národní orchestr s šéfdirigentem Tuganem Sochijevem, který je také hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. Soubor se představí na závěr festivalu se známými sólisty. Na koncertu 3. června flétnista Emmanuel Pahud zahraje koncert Jacquese Ibereta, v rámci druhého večera houslista Renaud Capuçon zahraje v Dvořákově houslovém koncertu.

Prodej vstupenek na koncerty 74. ročníku Pražského jara bude zahájen ve středu 12. prosince v 10:00 hodin jak online prostřednictvím webových stránek festivalu, tak v prodejní síti Pražského jara. 

Zdroj: ČTK