Pražský filharmonický sbor a jeho úspěchy

9.3.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Pražský filharmonický sbor (PFS) má za sebou velice úspěšné turné v Rusku, kde se představil téměř po třiceti letech. Ve druhé polovině února tam vystoupil na třech významných koncertech – s Petrohradskou filharmonií pod taktovkou Nikolaje Alexejeva, na samostatném sborovém koncertě v sále Mariinského divadla a na závěrečném koncertě s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva. Zároveň si odvezl domů pozvání na další dvě vystoupení: už letos v říjnu se představí v moskevském Domu hudby v Janáčkově Glagolské mši a v lednu 2020 na stejném místě při samostatném koncertu v rámci Moskevského vánočního festivalu.

Vedle úspěchů na podiu obdržel PFS další prestižní mezinárodní ocenění za dvě nahrávky, které pořídil společně s Českou filharmonii: za kantátu Stabat mater Antonína Dvořáka vydanou prestižním labelem Decca Classics v květnu 2017 a za nahrávku Eposu o Gilgamešovi Bohuslava Martinů, která vyšla v Supraphonu v říjnu 2017.

Nahrávku Stabat mater, která vznikla jako jedna z posledních pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, ocenil v prosinci 2017 významný francouzský odborný časopis Diapason jako nejlepší nahrávku roku v kategorii „duchovní hudba“ cenou Diapason d´or de l´année. O působení PFS se recenzent Diapasonu Nicolas Derny vyjádřil: „Jiří Bělohlávek hledá dokonalou sounáležitost mezi sborem složeným z individualit a jednotlivými sólisty.“ Dalším úspěchem nahrávky Stabat mater je ocenění „The Choice of Arte“ od francouzsko-německé televizní stanice zaměřené na evropské umělecké a dokumentární pořady.

Časopis Diaposon ocenil ve své recenzní rubrice také další album, na kterém se podílel Pražský filharmonický sbor pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka. Nahrávka Eposu o Gilgamešovi dirigovaná Manfredem Honeckem získala v únorovém vydání prestižního francouzského měsíčníku nejvyšší měsíční ocenění Diapason d´or – Zlatou ladičku. Vedle tohoto významného ocenění sklidilo album ještě několik dalších uznání ve Velké Británii: Disc of the Week - BBC Radio 3 (2017), Sunday Times – Album of the Week (2017) a Sunday Times - Album of the Year (2017).

Hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek k těmto oceněním řekl: „Jsem rád, že naše nedávné nahrávací projekty mají v zahraničí tak velký ohlas - je to krásná odměna za energii, kterou jsme vložili do realizace obou nahrávek. Vážím si toho, že na obou CD účinkujeme po boku České filharmonie a pod vedením dirigentských mistrů Jiřího Bělohlávka a Manfreda Honecka. Těším se, že v takové velkolepé propagaci české hudby budeme pokračovat i v budoucnu.“