Pražský hrad a Zámek ve Versaille

24.10.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Čtyřdenní návštěva Catherine Pégard, prezidentky Zámku ve Versailles, naznačila další směřování česko-francouzské spolupráce, do které se - kromě nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND - s největší pravděpodobností zapojí i Pražský hrad a Zámek v Českém Krumlově.

Delegace v čele s Pégard strávila v České republice čtyři dny (12.-15. října). V pátek
13. října byla oficiálně přijata na Pražském hradě, během formálního oběda zástupci BOHEMIAN HERITAGE FUND (BHF), Zámku ve Versailles a Pražského hradu vyjádřili motivaci ke vzájemné spolupráci, která by se měla konkretizovat během příštího roku v podobě uvedení Biberovy mše Missa Salisburgensis v katedrále sv. Víta pod taktovkou Václava Lukse, který ji představil francouzskému publiku v září minulého roku v Královské kapli ve Versailles.

Zástupci z Versailles si prohlédli Strahovský klášter, jeho zahrady i knihovnu, večer se pak zúčastnili recepce na francouzské ambasádě pořádané J. E. panem Rolandem Galharaguem.

V sobotu 14. října Catherine Pégard, Laurent Brunner (ředitel Château de Versailles Spectacle), Jean-Paul Gousset (ředitel technického provozu Opéra Royal a Petit Théâtre de la Reine ve Versailles), Graziella Vallée (manažerka Château de Versailles Spectacle), Sylvie Hamard (koordinátorka uměleckého programa Château de Versailles Spectacle), Maxime Ohayon (manažer mecenášského programu Château de Versailles Spectacle), Joëlle Broguet (ADOR) odjeli spolu se zakladatelem a presidentem BHF Pavlem Smutným a ředitelem BHF Jakubem Skřejpkem do Českého Krumlova.

Představitelé Versailles ocenili erudovaný a zapálený výklad kastelána českokrumlovského zámku, Pavla Slavka. Obdivovali se zejména Baroknímu divadlu na zámku v Českém Krumlově s jeho překrásně zrestaurovaným původním interiérem i vybavením. A právě malé barokní divadlo se s největší pravděpodobností stane součástí plánované česko-francouzské kulturní spolupráce. Projekt putovního představení francouzských a českých umělců, které by se hrálo v barokním divadle Théâtre de la Reine ve Versailles i v Českém Krumlově se zkonkretizuje během příštího roku.