Premiéra houslového koncert Jakuba Jana Ryby

22.9.2015 / Zprávy / Martina Klausová

Letos si připomínáme dvojité významné výročí českého skladatele Jakuba Jana Ryby (26. října 1765 -  8. dubna 1815). Tento skladatel je veřejnosti znám především jako autor České mše vánoční. Vedle této populární skladby zkomponoval však celou řadu významných skladeb, které se postupně díky badatelské práci daří objevovat a realizovat. Příkladem této badatelské práce je například objevení a následné natočení 3 mší Jakuba Jana Ryby. Vedle těchto nově objevených významných skladeb z oblasti církevní hudby, komponoval Jakub Jan Ryba také skladby pro koncertní provedení.

V letošním roce se podařil významný objev, byl nalezen a zpracován Rybův koncert d moll pro housle a orchestr, který nebyl proveden ani za Rybova života. Tento nově objevený koncert bude uveden ve slavnostní premiéře na Novoměstské radnici v pondělí 5. října 2015.

Sólový part zahraje dlouholetý koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec za doprovodu orchestru SYMPHONY PRAGUE. Koncert bude řídit dirigent Štefan Britvík, který tuto Rybovu výjimečnou skladbu objevil a zpracoval.