Prestižní ocenění pro Pražský filharmonický sbor

15.3.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Tentokrát se o dvě skutečně mimořádná zahraniční ocenění kvalit proslulého českého tělesa, Pražského filharmonického sboru, a jeho sbormistra Lukáše Vasilka zasloužilo nejnovější CD sboru: kompletní nahrávka všech čtyř kantát Bohuslava Martinů inspirovaných Českomoravskou vrchovinou: Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor a Romance z pampelišek. Nahrávce, kterou v říjnu 2016 vydalo vydavatelství Supraphon, se v březnu 2017 dostalo vysokého ocenění v recenzní rubrice dvou nejvýznamnějších britských hudebních měsíčníků v oblasti klasické hudby, Gramophone a BBC Music Magazine. 

Recenzent BBC Music Magazine David Nice označil výkon Pražského filharmonického sboru v kantátách za „ohromující“. Zdůraznil, že harmonicky bohatou Romanci z pampelišek „mistrně zvládne“ pouze „špičkový profesionální sbor“ a svou recenzi zakončil jednoznačným doporučením: „Nenechte si je ujít!“. Nahrávka byla vybrána jako „Choral & Song Choice“ neboli tipem časopisu BBC Music Magazine v kategorii sborové a písňové tvorby. Nejvyšší počet hvězdiček dostal nejen výkon českých umělců, ale také zvuková kvalita nahrávky.

Časopis Gramophone označil nahrávku jako „Editor‘s Choice“ neboli tip šéfredaktora. „Nedokážu si představit“, napsal recenzent Ivan Moody, „kantáty v lepším provedení ani kvalitněji zaznamenané než tady“. Vyslovil dokonce přesvědčení, že vynikající výkon Pražského filharmonického sboru by mohl inspirovat k nastudování kantát B. Martinů i sbory v západní Evropě. Nemalá část chvály patří hlavnímu sbormistrovi Pražského filharmonického sboru: „Lukáš Vasilek je vynikající sbormistr a Pražský filharmonický sbor citlivě reaguje na každý záchvěv jeho interpretační intuice. Zcela rozhodně doporučuji.“

Tato slova uznání a chvály jsou o to důležitější, že přicházejí od dvou vlivných britských periodik, která hrají na světovém gramofonovém trhu zcela mimořádnou roli a jejich doporučení jsou pro CD či DVD tou nejlepší reklamou. Britští kritikové ocenili i další vynikající české umělce, kteří na CD spolupracovali, konkrétně sopranistku Pavlu Vykopalovou a barytonistu Jiřího Brücklera.