Projekt 10+

2.2.2018 / Zprávy / Marek Šulc

PKF – Prague Philharmonia zařazuje do svého portfolia edukačních projektů nový formát výchovného koncertu pro školy určený pro studenty 10+. Zhruba hodinové setkání, které je zakomponováno do zkouškového plánu orchestru, je rozděleno do tří částí. V první děti besedují o tom, co uslyší. 

Jednoduchou formou se rovněž seznamují s podobou prvních stran partitury skladby. Mají tak jedinečnou možnost později porovnat grafický notový záznam se zvukovou stopou. Ve druhé „putují“ do orchestru a v malých skupinkách se seznamují nejen s hráči, ale především s vybranými nástroji, které prozkoumávají nejen po konstrukční stránce, ale mohou si na ně i zahrát. Ve třetí části usedají přímo do orchestru mezi hudebníky, aby si v dalších cca 30 minutách vyzkoušely vnímání zvuku z pozice orchestrálního hráče a mohly autenticky pozorovat práci dirigenta a jeho komunikaci s orchestrem. Po každém setkání mají děti možnost zeptat se na vše, co je během zkoušky napadlo. Kapacita jednoho setkání je 20-25 studentů, což zaručuje osobnější kontakt s dětmi, umožňuje jejich aktivní zapojení do projektu a umocňuje jejich prožitek.

1. února přivítal orchestr PKF – Prague Philharmonia studenty gymnázia PORG, kteří se zde setkali tváří v tvář hudebnímu skladateli Ondřeji Štochlovi, seznámili se s konstrukcí a zvukovými možnostmi vibrafonu pod zkušeným vedením Martina Opršála a měli jedinečnou možnost zažít vůbec první zkoušku na chystanou světovou premiéru skladby JIN – nostalgie a naděje pod taktovkou Ilyiche Rivase. Jako bonus dostaly děti možnost zúčastnit se se svými rodiči světové premiéry v neděli 4. února ve Dvořákově síni Rudolfina za zvýhodněné vstupné. Mají tak jedinečnou příležitost posoudit vývoj nastudování od prvních momentů, až po výsledné koncertní provedení. 

Projekt je realizován za podpory a ve spolupráci s Městskou částí Praha 8 a Kulturním domem Ládví.