První ročník festivalu Horn Fest Praha

28.4.2020 / Zprávy / Martina Klausová

První ročník nového hudebního festivalu proběhne v plánovaném termínu 25. dubna až 3. května, ovšem kvůli aktuálním omezením v alternativní podobě. Dirigent a špičkový hráč na lesní roh Radek Baborák chce založením unikátního hornového festivalu odkazovat na bohatou hudební tradici tohoto nástroje v českých zemích a také nástroj dále popularizovat.

„Rozhodl jsem se založit festival lesního rohu, který by tento nástroj oslavil, vzbudil zájem mladé generace a zdůraznil fakt, že patří k českému hudebnímu rodinnému stříbru,“ říká iniciátor Radek Baborák, který patří mezi nejlepší hráče na lesní roh v celosvětovém měřítku.

Festival Horn Fest Praha, který měl původně proběhnout ve velkorysé podobě v prostorách Rudolfina, Lichtenštejnského paláce, Profesního domu nebo Pražské konzervatoře musel vzhledem k pandemii koronaviru najít jinou formu, jak se představit posluchačům. Proto se organizátoři rozhodli představit hornové umění například v rámci benefičního koncertu České filharmonie v živém televizním přenosu ČT art 25. dubna od 20 hodin. Hudebníci Českého hornového sboru v čele s Radkem Baborákem a varhaníkem Alešem Bártou provedli několik skladeb v unikátním aranžmá. Zaznělo například Dvořákovo Largo z „Novosvětské“ pro 10 lesních rohů. 

Další koncerty se již odehrají čistě v online podobě:

Koncert 1. května, který je nazván „Pro Paralelní polis“, půjde ve prospěch především této neziskové organizace. Online přenos proběhne na profilu FB Paralelní polis a Horn Festu Praha. Večerní máj, lásky čas tak můžete strávit ve společnosti vášnivého tanga nuevo – tedy za poslechu hudby zejména z posledního alba Radka Baboráka a jeho Orquestriny, ale zazní i Ježkův Bugatti step nebo Janáčkova Sinfonitetta.

Další online přenos provedou ze Sukovy síně Rudolfina Pražští komorní sólisté spolu s Radkem Baborákem, Kateřinou Javůrkovou a Petrem Hernychem o den později 2. května od 18 hodin na Mall.tv a FB profilu Horn Fest Praha. Uslyšíme díla Georga Philippa Telemanna, Ludwiga van Beethovena a Georga Friedricha Händela.

Závěrečným koncertem bude Nocturno 3. května, kdy od 20:30 hodin z žižkovského Atria zahrají Bachovy skladby Radek Baborák, houslista Milan Al-Ashhab a Baborák Ensemble. Další podrobnosti o koncertech budou aktualizovány na webu hornfestpraha.cz a také na FB profilu festivalu.

Radek Baborák také pružně a s velkým pozitivním ohlasem zareagoval na současnou složitou situaci, kdy hudebníci nemohou vystupovat: s pomocí týmu Horn Fest Praha a ve spolupráci s Akademií uměleckého vzdělávání MenART založil iniciativu Muzikanti na volné noze. Díky ní se podařilo finančně podpořit více než 70 hudebníků, kteří se ocitli ve složité životní situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. Iniciativa rozdělila mezi ně již přes 800 tisíc korun. Více na stránkách www.muzikantivolnanoha.cz.

„V budoucnu, až pominou veškerá omezení, chceme festival pojmout nejen jako zážitek pro posluchače, ale neměla by chybět ani výuková část pro mladé hornové talenty. Ta se letos nejspíše odehraje v rámci Letní hudební akademie v Kroměříži, jejímž ředitelem je dirigent Tomáš Netopil,“ říká Radek Baborák, který chce o zachování kvality a věhlasu tuzemské hornové školy cíleně pečovat, protože má na co navazovat. Právě příští rok uplyne 340 let od chvíle, kdy lovčí hraběte Šporka přinesli první rohy z Francie do Čech a začali na ně troubit nejen na lesy při slavnostních parforsních honech, ale též pro potěchu posluchačů na zámcích a v podzámčí, v kostelích i při lidových veselicích. „Čeští hornisté se stali legendou, a jak asi máme v národní povaze, záhy začali vymýšlet a vylepšovat co se dalo. Stáli tak u zrodu zásadních novátorských technik hry na přirozený roh, dokázali na něj zahrát skoro všechny myslitelné tóny a stali se nedílnou součástí všech šlechtických kapel,“ upozorňuje Baborák.

Foto Radka Baboráka: Jiří Thýn 

________________________________________________________________________________________________________

Horn Fest Praha vznikl z iniciativy českého hornisty Radka Baboráka, který by tímto krokem rád přispěl k zachování více než 300 leté tradice české hornové hry. Spojujícím prvkem celého festivalu je proto právě lesní roh. V rámci Horn Festu budou moct posluchači  vyslechnout různé polohy tohoto nástroje podpořené rozmanitým nástrojovým obsazením a žánrově i dobově velmi pestrým programem. Budou se moci sami přesvědčit, že lesní roh není jen nástrojem loveckým, ale především nástrojem melodickým s nekonečným množstvím barevných škál, jenž se skvěle pojí jak s nástroji dechovými tak i se smyčci!

Baborák