Rattle, Kožená a ČF v Praze

Čtvrtý a poslední benefiční koncert z cyklu Pomáháme s Českou filharmonií se uskuteční v sobotu 13. června ve 20 hodin. Českou filharmonii a Českou studentskou filharmonii bude řídit dirigent Sir Simon Rattle. 

Na programu bude výběr z Dvořákových Slovanských tanců, mezzosopranistka Magdalena Kožená zazpívá písně Gustava Mahlera a Luciana Beria. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se benefice tentokrát zaměří na zviditelnění pravidelného dárcovství krve a podpoří také Nadační fond Magdaleny Kožené a s ním i základní umělecké školy. Koncert, který bude součástí projektu ZUŠ Open, vysílá v přímém přenosu Česká televize na programu ČT art, k vidění bude i na Facebooku České filharmonie a několika dalších partnerů. Moderování večera se opět ujme Jiří Vejvoda. 

A jak vidí spolupráci s Českou filharmonií Simon Rattle? „Pracovat s Českou filharmonií je samozřejmě vždy veliká radost, patří mezi skutečně skvělé světové orchestry. Poté, co poslední měsíce vyplňovalo ticho, bude příležitost tvořit hudbu v jednom prostoru spolu s dalšími hudebníky velmi emotivním zážitkem, hostina po období hladovění,“ říká jeden z nejlepších a nejslavnějších dirigentů současnosti a dále pokračuje: „Měl jsem pocit, že v takové době by v programu měl silně zaznívat prvek radosti a že Dvořákovy tance a jejich melancholická radost, nebo možná radostná melancholie, jsou ideální. Skladby rovněž orámují dva nádherné písňové cykly v podání Magdaleny, včetně jedné z nejsdílnějších a nejpůvabnějších verzí lidových písní z celého světa. Doufám, že to bude pro všechny skutečná oslava toho, že opět můžeme začít žít hudebním životem.“ 

Sobotní koncert České filharmonie, na kterém Magdalena Kožená zazpívá pět písní na slova Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera a Lidové písně Luciana Beria, je zároveň součástí letošního ročníku ZUŠ Open. „Vybraní žáci základních uměleckých škol dostanou krásnou příležitost vystoupit společně s Českou studentskou filharmonií, která v rámci programu zahraje tři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Jsem překvapená, jak rychle dokázali nastudovat své party, a doufám, že to pro ně bude inspirace i do budoucí práce,“ zdůrazňuje Magdalena Kožená. „Cílem mého Nadačního fondu je podpora a zviditelnění základních uměleckých škol. Proto si velmi vážím velkorysého prostoru, který nejmladší generaci hudebníků dává Česká filharmonie i festival Pražské jaro, jenž letos věnoval jeden celý večer stipendistům akademie uměleckého vzdělávání MenART. Již nyní srdečně zvu na celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open, který se letos uskuteční převážně na podzim,“ doplňuje světoznámá mezzosopranistka, která se ve 120. sezoně stala historicky první rezidenční umělkyní České filharmonie a s orchestrem pravidelně spolupracuje.

Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií IV podpoří vedle základních uměleckých škol i pravidelné dárcovství krve v souvislosti se Světovým dnem dárců krve, který připadá na neděli 14. června. „Jsme velmi rádi, že se i Česká filharmonie rozhodla podpořit myšlenku bezpříspěvkového dárcovství krve a spolu s Českým červeným křížem vyzývá ty, kteří jsou zdraví, aby se mezi dárce krve zařadili. Ročně se u nás novými dárci krve stane kolem 27 tisíc lidí, ale k zamezení poklesu dárcovské populace potřebujeme každoročně navíc dalších asi šest tisíc lidí. Věříme, že se najdou, aby v duchu motta letošního Světového dne dárců krve učinili svět zdravějším místem,“ doufá docent Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Podcast