Riccardo Muti jde v Chicagu do důchodu. Doživotním emeritním hudebním ředitelem se stane už v září, dirigovat však bude dál

Italský dirigent koncem července oslaví 82. narozeniny. Chicagské symfoniky vedl coby jejich v pořadí 10. hudební ředitel od roku 2010.

Již řadu měsíců je známo, že od příští sezóny 2023/2024 Riccardo Muti skončí na vedoucí hudební pozici v Chicagském symfonickém orchestru - jednom z nejrespektovanějších těles ve Spojených státech. Zároveň však také bylo oznámeno, že s orchestrem zůstane i nadále blízce spojen.

Mělo by se tak stát prostřednictvím nového titulu "doživotního emeritního hudebního ředitele", jehož držitelem se Muti stane od září. V rámci nadcházející 133. sezóny orchestru bude symfoniky řídit v domovském Chicagu, v newyorské Carnegie Hall a začátkem příští roku 2024 pak i na řadě koncertů v Evropě - Belgii, Francii, Německu, Itálii, Lucembursku a Rakousku - v rámci prvního evropského turné Chicagských symfoniků od začátku koronavirové pandemie.

"Umělecká spolupráce s Chicagskými symfoniky patřila k velkým radostem mého života a během let v Chicagu jsem si tady vytvořil pevné přátelské vztahy. Těším se, že se budu pravidelně vracet a sdílet skvělou hudbu s publikem ve městě i na turné," uvedl Muti, který Chicagské symfoniky poprvé dirigoval už v roce 1973. Jejich 10. hudebním ředitelem se však stal až o 37 let později.

Podobný, ačkoli jinak nazvaný titul "emeritního dirigenta" už Chicagský symfonický orchestr dříve udělil: od roku 2006 až do své smrti v roce 2016 byl jeho nositelem Pierre Boulez.

Příští hudební ředitel CSO zatím ještě nebyl oficiálně oznámen.

Během nadcházející sezóny bude Chicagské symfoniky na jednotlivých koncertech řídit na 30 hostujících dirigentů jako James Conlon, Susanna Mälkki, Esa-Pekka Salonen, Michael Tilson Thomas i Jakub Hrůša. Mezi sólisty budou hlavními hvězdami například Yuja Wang, Gil Shaham nebo Wynton Marsalis.

Foto: Riccardo Muti (©Armando L. Sanchez / Chicago Tribune)

Podcast