Robot bude v pátek dirigovat Korejský národní orchestr

V Jižní Koreji testují robotického dirigenta, který by se už tento pátek 30. června měl postavit na pódium při živém vystoupení.

EveR6 - tak se jmenuje nový dirigent Korejského národního orchestru. Jde o humanoidního androida, vytvořeného Korejským institutem průmyslových technologií, který se specializuje právě na řízení orchestru. Už tento pátek 30. června jej čeká dokonce veřejné vystoupení.

EveR6 ovšem nebude dirigovat zcela sám: spolu s ním se před orchestr postaví také lidský dirigent Choi Soo-yeol. Na některých místech koncertu by měli dirigovat společně, na jiných pak každý zvlášť. Půjde o historicky první vystoupení robotického dirigenta v Jižní Koreji, ačkoli v minulosti už robotičtí dirigenti vystoupili v Japonsku a Švýcarsku.

Robot se prý dirigentské disciplíně učil pomocí technologie nazvané "motion capture" ("zachycení pohybu"), která mu umožnila odpozorovat a digitalizovat trajektorii taktovky používané lidským dirigentem. Během demonstrační ukázky pro média EveR6 dirigoval rychlou skladbu nazvanou Koňský dusot. Umělecký ředitel Korejského národního orchestru Yeo Mi-soon vyzdvihnul zejména sofistikovanost robotových dirigentských gest.

Jak ovšem vysvětlil doktor Lee Dong-wook z Korejského institutu průmyslových technologií, EvR6 není samostatně jednající entitou, nýbrž je naprogramován, aby prováděl předem připravený plán úkonů. Až se projekt rozvine, měl by EvR6 nicméně podstoupit strojové učení a stát se v budoucnu pro lidské dirigenty užitečným asistentem.

robotický dirigent.jpg
  • Robotický dirigent EveR6 a lidský dirigent Choi Soo-yeol na zkoušce v Korejském národním divadlo (©NToK)

Úvodní foto: ©Kevin Lee / The Korea Bizwire

Podcast