Sbírka Radka Baboráka pokračuje

Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, již během prvního týdne rozdělila mezi potřebné 440 tisíc korun, v druhé vlně pak rozdělila dalších 360 tisíc korun mezi 34 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 800 tisíc korun. Nyní Radek Baborák osloví s prosbou o finanční podporu i větší subjekty.

„Od počátku sbírky 2. dubna jsme registrovali 133 žádostí v celkové výši 1 750 tisíc korun,“ říká iniciátor sbírky Radek Baborák. „Rozdělujeme vybrané finance ve stoprocentní výši. Žádostí je samozřejmě více než prostředků, proto bychom byli rádi, kdyby se zapojily i větší subjekty například firmy či nadace, které zkusíme postupně oslovit. Všechny nevyslyšené žádosti budou automaticky převedeny do dalšího týdne hodnocení.“ Celkem bylo zatím podpořeno 74 žadatelů částkou 800 tisíc korun.

„Většina žadatelů je vysokoškolsky či středoškolsky vzdělaná, všichni jsou připraveni aktivně vystoupit, realizovat se. Současná situace ovlivnila jejich profesní život náhle a razantně. Pokud se situace vrátí do normálu, obnovení angažmá a z nich plynoucích příjmů lze očekávat nejdříve na podzim. Sbírka proto plní funkci rychlé solidární pomoci a pomyslné podané ruky. Systémové řešení je v rukou rezortu MK ČR, kde debata probíhá,“ doplňuje Dana Syrová, spoluorganizátor sbírky a zakladatelka akademie MenART.

Sbírka neustále získává podporu mnohých významných kulturních institucí i skvělých osobností světového významu. Příkladem za všechny je Daniel Barenboim, který poslal kromě finanční pomoci i srdečný videovzkaz a připojil doušku: „Je to podruhé v mém životě, kdy charitativně podporuji hudební dění v České republice. Poprvé to bylo v srpnu 1968. Tenkrát mi zavolal Rafael Kubelík. Hráli jsme s Jacqueline du Pré v Londýně koncert - recitál, jehož výtěžek byl věnován českým muzikantům,“ zmínil se legendární pianista a dirigent.


Podcast